Klub Wielkopolan w Brukseli obchodzi drugie urodziny!

Czytaj więcej...We wtorek 8 grudnia, w siedzibie wielkopolskiego przedstawicielstwa w Brukseli odbyło się kolejne, tym razem świąteczne spotkanie Klubu Wielkopolan. Wieczór był też okazją do wspólnego uczczenia drugiej rocznicy istnienia tej inicjatywy - Klub Wielkopolan w Brukseli został powołany do życia w listopadzie 2007 roku. Od tego czasu świetnie się rozwija - spotkania odbywające się raz na kwartał przyciągają wielu gości - również spoza regionu, a nawet kraju. Klub jest aktywnie wspierany przez wielkopolskich europosłów oraz pracowników instytucji unijnych. Dzięki temu regionalne przedsięwzięcia na arenie europejskiej mają bardziej spójny charakter, rodzą się również nowe pomysły.

Czytaj więcej...

Wielkopolscy europosłowie gośćmi wieczoru w Klubie Wielkopolan w Brukseli

Czytaj więcej...Wieczorem 13 października odbyło się kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Tym razem gośćmi honorowymi byli wielkopolscy posłowie do Parlamentu Europejskiego. Frekwencja dopisała – w siedzibie Wielkopolski przy Avenue de l’Yser zjawili się wszyscy eurodeputowani z naszego regionu: Andrzej Grzyb, Sidonia Jędrzejewska, Filip Kaczmarek (wszyscy reprezentują Europejską Partię Ludową), Marek Siwiec (Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów) i Konrad Szymański (Partia Europejskich Konserwatystów i Reformatorów). Nasi posłowie pracują w komisjach: spraw zagranicznych, budżetowej, rozwoju oraz przemysłu, badań naukowych i energii. Wielkopolscy eurodeputowani podzielili się informacjami na temat swojej działalności w komisjach i podkomisjach, oraz o planach na najbliższą kadencję. Opowiedzieli również o pierwszym, minionym miesiącu pracy Parlamentu Europejskiego w nowym składzie. Wszystkich cieszy fakt, iż wraz z objęciem funkcji Przewodniczącego PE przez Pana Jerzego Buzka, sesje plenarne prowadzone są w języku polskim. Możemy więc śmiało powiedzieć, iż na europejskich salonach powiało polskością.

 

Czytaj więcej...

"Maltańskie" spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli

Czytaj więcej...Wieczorem 3 czerwca odbyło się kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Tym razem miało międzynarodowy charakter z polsko-angielsko-francuską oprawą językową. Gościem specjalnym wieczoru był Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA Michał Merczyński, a tematem wiodącym coroczne, czerwcowe święto teatru przyciągające do Poznania artystów i publiczność z całego świata. Obecność szefa i kreatora Malty na spotkaniu Klubu Wielkopolan sprawiła, iż zaproszenie do udziału z radością przyjęli również belgijscy twórcy i przedstawiciele świata kultury, reprezentujący m.in. Ministerstwo Kultury, Młodzieży i Sportu Flandrii, Stowarzyszenie Festiwali Europejskich, Flamandzki Instytut Kultury oraz międzynarodowe sieci działające na rzecz rozwoju teatru. Dzięki życzliwości Jego Ekscelencji Ambasadora RP w Królestwie Belgii Sławomira Czarlewskiego, spotkanie miało miejsce w polskiej ambasadzie w Brukseli. Pan Ambasador, będący gorącym orędownikiem współpracy polsko-belgijskiej zachęcał do tworzenia wspólnych projektów, również w zakresie kultury.

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan gości szefową Instytutu Polskiego w Brukseli

Czytaj więcej...W czwartek, 2 kwietnia, odbyło się w Brukseli kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan. Tym razem, gościem specjalnym wieczoru była pani Beata Podgórska, dyrektor powstającego właśnie Instytutu Polskiego w Brukseli. Instytuty polskie, będące placówkami podlegającymi Ministerstwu Spraw Zagranicznych, od dziesięcioleci upowszechniają polską kulturę i promują wiedzę o Polsce na całym świecie. Obecnie istnieją w największych 22 metropoliach świata m.in. Berlinie, Londynie,  Moskwie, Rzymie, Nowym Jorku czy Tel Awiwie. Od marca 2009 roku kolejnym przyczółkiem dla polskiej kultury staje się również Bruksela. Na siedzibę nowego Instytutu Polskiego wybrano Centrum Kulturalne Flagey, w którym niedawno Wielkopolska świętowała koncertem Jana A.P.Kaczmarka 5-lecie swojej obecności  w Brukseli.

Czytaj więcej...

Brukselski Klub Wielkopolan świętuje swą pierwszą rocznicę!

Czytaj więcej...Klub Wielkopolan w Brukseli, założony 27 listopada 2007 roku, właśnie świętuje pierwszą rocznicę swego istnienia. Z tej okazji, w siedzibie wielkopolskiego przedstawicielstwa przy avenue de l'Yser 19, w miniony wtorek zgromadziło się prawie 70 Klubowiczów na czwartym już w tym roku spotkaniu. W atmosferze zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, przy dźwiękach kolęd i wigilijnym stole, Wielkopolanie podsumowywali miniony rok i cieszyli się, że ich Klub trwa, rozwija się i rośnie w siłę.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego, który niespodziewanie nie mógł być wziąć udziału w spotkaniu, przesłał Klubowiczom specjalny adres:

"Szanowni Państwo, Drodzy Wielkopolanie,

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan dyskutuje o promocji

27 maja br. odbyło się trzecie spotkanie Klubu Wielkopolan. Można śmiało powiedzieć, że wtorkowe spotkania stały się już tradycją. Tym razem naszym gościem, a zarazem głównym prelegentem był Ambasador RP przy Królestwie Belgii Sławomir Czarlewski, Honorowy Członek Klubu. Ambasador w ciekawy sposób opowiedział o metodach promocji Polski oraz poszczególnych regionów w Belgii. Jego Ekscelencja podzielił się z nami praktycznymi spostrzeżeniami z pierwszego roku swego urzędowania. Mówił o dużym zróżnicowaniu społeczno-ekonomicznym Polaków przebywających w Belgii, zwrócił także uwagę na zdecydowanie słaby wizerunek kraju, odbiegający od rzeczywistości na naszą niekorzyść.

Niezwykle cenną była dla nas obecność posła Jana Kułakowskiego, który zapowiedział iż w przyszłym roku nie będzie kandydował na kolejną kadencję do Parlamentu Europejskiego.

Kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli

We wtorek, 26 lutego 2008, o godzinie 19.00 w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli odbędzie się kolejne spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Drugie spotkanie Klubu będzie miało charakter integracyjny. Chcemy dać wszystkim okazję do bliższego poznania się, liczymy na opinie dotyczące przyszłego kształtu Klubu Wielkopolan oraz oczekiwań jakie są w nim pokładane. Zależy nam, aby nasz Klub był dziełem wspólnym, tworzonym przy współpracy wszystkich członków, by odpowiadał potrzebom Wielkopolan żyjących i pracujących w Brukseli.

Czytaj więcej...

Otwarcie Klubu Wielkopolan w sercu Unii Europejskiej

We wtorkowy wieczór 27 listopada 2007 roku Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak wraz z Ambasadorem RP w Królestwie Belgii Sławomirem Czarlewskim uroczyście zainaugurowali otwarcie Klubu Wielkopolan w Brukseli.  W spotkaniu, obok marszałka i ambasadora udział wzięli m.in.  Jan Tombiński, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP przy Unii Europejskiej, Wiceprezydent Poznania Jerzy Stępień, Marek Siwiec Wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz europosłowie Filip Kaczmarek, Tadeusz Masiel,  Tadeusz Zwiefka, przedsiębiorcy wielkopolscy prowadzący działalność w Belgii oraz liczna grupa młodych Wielkopolan pracujących w instytucjach unijnych. Po pierwszym, bardzo udanym spotkaniu, które odbyło się w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Brukseli, Klub Wielkopolan zyskał około 50 pierwszych, entuzjastycznie nastawionych członków!

Czytaj więcej...