Wielkopolski podróżnik Arkady P. Fiedler na spotkaniu Klubu Wielkopolan

Czytaj więcej...Wczoraj (17 września) odbyło się podróżnicze spotkanie Klubu Wielkopolan, na którym gościliśmy Arkadego Pawła Fiedlera, wnuka słynnego pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera. Wielkopolski podróżnik, pasjonat motoryzacji, producent filmów podróżniczych i fotograf opowiedział zgromadzonym Wielkopolanom o swoich projektach realizowanych na kilku kontynentach. 

Podczas spotkania A. P. Fiedler wyjaśnił, że już od dzieciństwa interesował się motoryzacją i od wtedy też rosło jego zamiłowanie do podróży. Swoją pierwszą podróż po Europie odbył w wieku 19 lat. Późnej pasja do podróżowania przerodziła się w pomysł na realizację różnych projektów, łącząc pasję z pracą. Pierwszy projekt powstał w 2009 i został zatytułowany „Po Drodze - Maluchem wzdłuż granic Polski”, w 2014 r. odbyła się jego kolejna część „Maluchem przez Afrykę” (projekt został nominowany do nagrody TRAVELERY National Geographic), a w 2016 r. ostatnia - „Maluchem przez Azję”. W maju tego roku zakończyła się podróż w ramach projektu „Electric Explorer”. Była to pierwsza w historii podróż przez Afrykę samochodem w 100% elektrycznym, bez silnika spalinowego. Trasa wiodła z Kapsztadu do Europy wzdłuż Afryki Zachodniej. Po drodze wielkopolski podróżnik wraz z fotografem przemierzyli Republikę Południowej Afryki, Namibię, Angolę, Demokratyczną Republikę Konga, Kongo, Gabon, Kamerun, Nigerię, Benin, Burkinę Faso, Mali, Senegal, Gambię, Mauretanię oraz Maroko. Jak powiedział A. P. Fiedler podczas swojej wypowiedzi: „Podczas planowania podróży najistotniejszym czynnikiem nie była wcale jakość dróg, ale ludzie, których pomoc była niezbędna. Bez nich nie dałbym rady i to właśnie na nich liczyłem w tej podróży”. Nie zawiódł się. W czasie całej wyprawy, podróżnik codziennie musiał ładować swój elektryczny samochód za każdym razem licząc na życzliwość mieszkańców afrykańskich miast i wiosek, ponieważ zasięg umożliwiał mu przejechanie 250 km. Jego podróż trwała 97 dni, w ciągu których przemierzył 14 krajów, pokonując 15 176 km.

Czytaj więcej...

Filmowy Klub Wielkopolan

Czytaj więcej...Wczoraj (22 czerwca) odbyło się wyjątkowe spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli. Podczas spotkania po raz pierwszy odbył się pokaz filmów krótkometrażowych, po którym goście mieli możliwość podzielenia się swoimi wrażeniami oraz dyskusji z Szymonem Stemplewskim - kluczową postacią w Wielkopolsce w zakresie krótkiego metrażu. W spotkaniu wzięło udział kilkudziesięciu Wielkopolan oraz sympatyków regionu.

Czytaj więcej...„W Polsce jest coraz więcej świetnych produkcji krótkometrażowych, wiele z nich zdobywa nominacje, m.in. do Oskarów. Polskie krótkometrażowe filmy animowane są pokazywane na najważniejszych festiwalach filmowych na świecie” - podkreślił Szymon Stemplewski w rozmowie z Izabelą Gorczycą, Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli. Honorowy gość Klubu Wielkopolan jest Dyrektorem Festiwalu Short Waves i Prezesem poznańskiej Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte. W trakcie spotkania opowiedział o tym, co dzieje się w Wielkopolsce w zakresie produkcji i promocji filmów krótkometrażowych. Mówił m.in. jak rozwija się Festival Short Waves, który co roku przyciąga coraz większe grono odbiorców. Podczas Short Waves oprócz pokazów konkursowych, odbywa się również wiele ciekawych inicjatyw jak np. Random House Cinema, czyli pokazy w prywatnych domach, połączone z odpowiednią muzyką czy scenografią. Festiwal zyskuje na popularności również wśród twórców z zagranicy, których coraz więcej chce prezentować swoje produkcje podczas Short Waves. Obecnie liczba ta wynosi kilka tysięcy, dlatego organizatorzy – Fundacja Ad Arte – byli zmuszeni wprowadzić opłaty za zgłoszenie filmu do Festiwalu. Short Waves Festival odbywa się co roku w marcu, ale w Poznaniu organizowanych jest wiele innych imprez i pokazów krótkiego kina praktycznie w trakcie całego roku.  

Czytaj więcej...

Zaproszenie na spotkanie Klubu Wielkopolan - 22 czerwca

Czytaj więcej...Drodzy Wielkopolanie oraz sympatycy Wielkopolski,

serdecznie zapraszam na spotkanie Klubu Wielkopolan jakiego jeszcze nie było. Zorganizowaliśmy dla Was wyjątkowy pokaz filmów krótkometrażowych zaprezentowanych na międzynarodowym festiwalu Short Waves Festival, który jest co roku organizowany w Poznaniu. Filmy, które będziecie mieli okazję zobaczyć są świeże, różnorodne i bliskie życiu.

Gościem honorowym spotkania będzie Dyrektor Festiwalu i Prezes Fundacji Edukacji Kulturalnej Ad Arte z Poznania, Szymon Stemplewski. Powie on nam o krótkim metrażu w Polsce, jego promocji, coraz lepszej pozycji międzynarodowej, a także o Short Waves Festival oraz porozmawia o prezentowanych filmach.

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan debatuje z posłem Adamem Szejnfeldem o wyzwaniach stojących przed UE

Czytaj więcej...Wczoraj (20 czerwca) odbyło się spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli, którego gościem specjalnym był wielkopolski Poseł do Parlamentu Europejskiego Adam Szejnfeld. Podczas rozmowy z dyrektor przedstawicielstwa Wielkopolski przy Unii Europejskiej Izabelą Gorczycą, poseł podjął się analizy kryzysów trapiących Europę, próbując odpowiedzieć na pytanie przewodnie spotkania – czy Unia znalazła się na zakręcie? Oprócz stałych uczestników spotkań Klubu, czyli wielkopolan mieszkających i pracujących w Brukseli, w wydarzeniu  udział również wzięli dziennikarze, którzy przyjechali do stolicy Europy na zaproszenie eurodeputowanego oraz grupa studentów z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czytaj więcej...

Kryminalny Klub Wielkopolan - 15 marca 2016 r. o godz. 18.30

Czytaj więcej...„Poznań, mroźny grudzień 1928 roku.
Poważni obywatele miasta otrzymują niepokojące anonimy.
Ktoś grozi śmiercią Aleksandrowi Alechinowi – szachowemu mistrzowi świata, który rozegra niebawem symultanę w hotelu Bazar.
Arcymistrza ma chronić młody aspirant policji Zbigniew Kaczmarek.
(…)


Sądzicie pewnie, że szachy to powolna i spokojna gra. Nic bardziej mylnego. W stwierdzeniu Arthura Conan Doyle'a: "Dziesięć morderstw nie mieści w sobie tyle zbrodni, ile jedna partia szachów" nie ma grama przesady.”

zapowiedź książki Piotra Bojarskiego „Arcymistrz”


Gościem najbliższego spotkania Klubu Wielkopolan w Brukseli będzie Piotr Bojarski – znany poznański dziennikarz i ceniony autor książek sensacyjnych, reportaży historycznych, a przede wszystkim kryminałów, od których trudno się oderwać! Wprowadzi nas w świat kryminalnych zagadek 20-lecia międzywojennego w Poznaniu opisany w cyklu powieści o komisarzu Zbigniewie Kaczmarku oraz okres stanu wojennego, którego dotyczy najnowsza książka autora – „Ściema”.

Wielkopolan oraz sympatyków Wielkopolski serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie, które odbędzie się 15 marca 2016 r. o godz. 18.30 w siedzibie Biura przy rue Montoyer 21. Wieczór będzie obfitował w wiele niespodzianek. Będziecie też mieli Państwo okazję rozwiązać zagadkę kryminalną, a zwycięzcy jako nagrody otrzymają wciągające książki Piotra Bojarskiego!

Prosimy o potwierdzenie udziału w spotkaniu do 11 marca na adres: brussels.office@wielkopolska.eu

Do zobaczenia 15 marca!

Izabela Gorczyca
Dyrektor BIWW

Zdjęcie oraz cytat dzięki uprzejmości „Wydawnictwa Miejskiego Posnania”

posnana

 

 

 

 

Agnieszka Kozłowska-Rajewicz gościem Klubu Wielkopolan podczas debaty ws. równouprawnienia płci

Czytaj więcej...W poniedziałek, 28 września odbyło się spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli, którego gościem specjalnym była Posłanka do Parlamentu Europejskiego Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. Debata dotyczyła równouprawnienia kobiet i mężczyzn oraz zachodzących obecnie zmian w sposobie definiowania ich tradycyjnych ról w społeczeństwie.

Czytaj więcej...Spotkanie otworzyła Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli Izabela Gorczyca przedstawiając gościa Klubu i wprowadzając w temat spotkania, który pomimo faktu, że jest szeroko dyskutowany, wiąże się z wieloma stereotypami. A. Kozłowska-Rajewicz wyjaśniła, że pojawiające się często w mediach określenie „gender” oznacza płeć kulturową, czyli społeczne aspekty funkcjonowania kobiet i mężczyzn, a feminizm odnosi się m.in. do walki o prawa kobiet, które chcą mieć możliwość godzenia pracy zawodowej z macierzyństwem. Wielkopolska europosłanka przyznała, że nadal brakuje kobiet na wysokich stanowiskach – zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym oraz podkreśliła, iż ciągle zarabiają one mniej niż mężczyźni. Jeszcze większa luka – wynosząca średnio 39% w UE - dotyczy wysokości emerytur. Pozytywnym zjawiskiem jest za to coraz większa obecność kobiet w polityce – zarówno krajowej, jak i unijnej, choć i tu pełne równouprawnienie nie zostało jeszcze osiągnięte, a kobiety nadal rzadziej występują w programach publicystycznych, czy panelach dyskusyjnych niż mężczyźni. Podczas spotkania poruszono też kwestię praw mężczyzn, którzy napotykają mniej barier na rynku pracy, jednak są dyskryminowani w takich kwestiach jak opieka nad dzieckiem czy urlop ojcowski.

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan w Brukseli rozpoczął ósmy rok istnienia

Czytaj więcej...Polska kultura w Belgii była tematem wczorajszego spotkania Klubu Wielkopolan. Gościem specjalnym była Natalia Mosor, dyrektor Instytutu Polskiego w Brukseli. W spotkaniu udział wzięło 60 Wielkopolan i sympatyków regionu, w tym przedstawiciele Wielkopolski w Parlamencie Europejskim, posłowie Agnieszka Kozłowska – Rajewicz i Adam Szejnfeld.

Podczas spotkania Natalia Mosor opowiedziała o pracy Instytutu oraz o tym, w jaki sposób samodzielnie i we współpracy z innymi partnerami, promuje on polską kulturę w Belgii. Przedstawiła również program na najbliższe miesiące, w którym nie zabrakło wielkopolskich akcentów. Już 7 marca Wielkopolanin Konrad Smoleński wspólnie z grupą LOTTO zagra improwizację muzyki noizowej (ang. noise - hałas) w Centrum Sztuki Współczesnej „Netwerk” w Aalst. Podczas występu artyści zaprezentują głos dzwonów przetworzony na pierwotne dźwięki. Tydzień później, 15 marca, w Brukseli będzie można wziąć udział w festiwalu filmów krótkometrażowych „Short Waves”. Ten festiwal mający swoje korzenie w Poznaniu, oprócz Brukseli odbędzie się jeszcze w ponad 90 miastach w Polsce, Europie i na świecie. W Poznaniu zostanie zorganizowany w dniach 22 - 29 marca 2015 r.

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan w Brukseli gości nowych europosłów

Czytaj więcej...Ponad 50 Wielkopolan powitało wczoraj wieczorem w przedstawicielstwie Wielkopolski w Brukseli  nowo wybranych posłów do Parlamentu Europejskiego p. Krystynę Łybacką (SLD / S&D) oraz p. Adama Szejnfelda (PO/EPL). Zgodnie z przyjętą tradycją, pierwsze po wyborach do Parlamentu Europejskiego spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli poświęcone jest właśnie reprezentującym nasz region eurodeputowanym.

Podczas wczorajszego wieczoru, w sympatycznej atmosferze, „brukselscy” Wielkopolanie mogli osobiście poznać europosłów z Wielkopolski oraz zadać im pytania. Deputowani mówili o swoich pierwszych wrażeniach ze stolicy Europy oraz pracy w Parlamencie Europejskim. „Pierwsze kroki w Brukseli skierowałem właśnie do naszego regionalnego przedstawicielstwa” powiedział poseł Szejnfeld, natomiast poseł Łybacka podkreślała, że pomimo swojego wcześniejszego sceptycyzmu co do pracy w Parlamencie Europejskim, już po kilku tygodniach zaczęła łapać bakcyla. Posłowie zaprezentowali też swoje plany na kolejne pięć lat oraz odnieśli się do najważniejszych wydarzeń krajowych i unijnych. Pomimo istniejących różnic politycznych, byli bardzo zgodni w ocenie nominacji premiera Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Podkreślali jak ważny jest ten fakt dla Polski oraz to, że osobowość i charyzma polskiego premiera będą miały ogromne znaczenie dla wzmacniania roli i znaczenia tego najwyższego unijnego stanowiska.

Czytaj więcej...

Klub Wielkopolan dyskutuje o Belgii

Czytaj więcej...4 marca 2014 r. odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli, który rozpoczął już siódmy rok działalności. Tym razem naszym gościem był Marek Orzechowski – dziennikarz, publicysta, dawny współpracownik Radia Wolna Europa i Głosu Ameryki oraz wieloletni korespondent Telewizji Polskiej w Brukseli.

M. Orzechowski jest również autorem kilku książek o Europie, w tym "Projekt Rozszerzenie. Jak Polska wchodziła do Unii. Nieznane kulisy rozszerzenia", napisanej wspólnie z Günterem Verheugenem oraz „Zdarzyło się w Berlinie. Polak patrzy na mur”, w której opisuje upadek muru berlińskiego będąc naocznym świadkiem tego wydarzenia. W najbliższym czasie ukaże się jego nowa książka o Holandii pt.: „Pejzaż z wiatrakami”.

Czytaj więcej...

Zapraszamy Państwa na pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli

Czytaj więcej...„Rewolucje kojarzą się z miastami, metropoliami, z centrum świat. Ich siła rażenia jest potężna. W tym projekcie wraz z artystami chcielibyśmy zająć się mikrorewolucjami, które podobnie jak mikrohistorie, nie są na językach wszystkich, nie rozpisują się o nich podręczniki i światowe media. A jednak są twórcze, szalone, wywrotowe. To będą etyczne rewolucje, które nie zjadają własnych dzieci, a prowokują do zaangażowania społecznego i życia pełnego pasji” – A. Siwiak, kurator „Wielkopolska: Rewolucje”

Z przyjemnością zapraszamy Państwa na pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Klubu Wielkopolan w Brukseli, które odbędzie się w najbliższą środę 18 września o godz. 19.00, w nowej siedzibie naszego przedstawicielstwa przy ulicy Montoyer 21, w pięknej sali klubowej z widokiem na Parlament Europejski.

Czytaj więcej...