Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

EUSEWWłaśnie zakończyła się wizyta studyjna w Brukseli wielkopolskich uczelni, którą zorganizowało Biuro Wielko­polski w Brukseli (Biuro Informacyjne Województwa Wiel­ko­pol­skie­go).  Stu­denci oraz kadra nauk­owa Uni­wersy­tetu Eko­nomicz­nego w Poz­naniu, Polite­chniki Poz­nańskiej, Państwo­wej Wyż­szej Szko­ły Zawo­dowej w Ko­ninie oraz przedsta­wiciel Poznań­skiego Parku Naukowo-Techno­logicz­nego przy­jechali do stolicy UE, żeby wziąć udział w Europejskim Tygodniu Zrównoważonej Energii. Jest to jedno z najważ­niejszych wydarzeń na forum unijnym poświęcone zagadnieniom energii i klimatu.

Euro­pejski Tydzień Zrów­no­wa­żonej Energii trwał od 13 do 17 czerwca 2016 r., a udział w nim wzięli Jyrki Katainen, wice­przewodni­czący Komisji ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkuren­cyjności, Miguel Arias Cañete,  komisarz ds. energii i działań na rzecz klimatu, posłowie do Parlamentu Euro­pejskiego, przedstawi­ciele rządów państw UE, naj­większych euro­pejskich przedsię­biorstw energety­cznych, samorządów i orga­nizacji trze­ciego sektora działa­jących w obszarze energii i środowiska.  

Przyszłość polityki energetycznej i klimatycznej to kluczowe kwestie, o których dyskutuje się nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na świecie. Jednym z najważniejszych wydarzeń na forum unijnym poświęconym tym zagadnieniom jest właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonej Energii organizowany przez Komisję Europejską od 2006 r. Ta unijna inicjatywa ma na celu umożliwienie partnerom z całej Europy wymianę doświadczeń i najlepszych praktyk w zakresie efektywności energetycznej, inspirowania konsumentów, władz pub­licz­nych i innych zainteresowanych stron do działań na rzecz kształtowania zrównoważonej energetycznie Unii Euro­pej­skiej i osiągania celów klima­tycz­nych i energetycznych jakie postawiła przed sobą Europa.

Dzięki udziałowi w wydarzeniach przedstawiciele wielkopolskiej nauki mieli szansę poznać doświadczenia wypracowane w Unii Europejskiej oraz zapoznać się z działaniami podejmowanymi w Europie w obszarze energii i klimatu. Uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzili także Parlament Europejskie, gdzie spotkali się z europosłem Michałem Bonim. Opowiedział on o tym jak pracuje  Parlament, jaką rolę odgrywa przy podejmowania unijnych decyzji, a także jak wygląda praca eurodeputowanego. Poseł Boni przedstawił również swoją działalność oraz odpowiedział na pytania,  które dotyczyły m.in. odnawialnych źródeł energii i największych wyzwań stojących przed Unią Europejską.

W trakcie pobytu w Brukseli grupa spotkała się również z dyrektor Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli Izabelą Gorczycą, która przedstawiła obszary działalności Biura i możliwości współpracy dla szkół wyższych z regionu. Spotkanie wpisuje się w plany rozszerzenia zakresu aktywności przedstawicielstwa Wielkopolski w Brukseli w obszarze badań naukowych i innowacji.  

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcie: Komisja Europejska