Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

18 kwietnia 2007 roku w siedzibie Przedstawicielstwa Słowacji przy Unii Europejskiej w Brukseli odbyło sie inauguracyjne spotkanie regionów Grupy Wyszehradzkiej, zwanej grupą V4, które miało na celu zapoczątkowanie bliższej współpracy między tymi regionami. Współpraca będzie miała na celu: promowanie regionów V4 w Brukseli, wymianę doświadczeń i dobrych praktyk, wspólne lobbowanie oraz reprezentowanie interesów grupy. Pomysłodawcą inicjatywy jest Dom Regionów Słowackich w Brukseli.

W skład Grupy V4 wchodzi 45 regionów: z Polski (16), Słowacji (8), Czech (15) oraz Węgier (7). Inicjatywa ta nawiązuje do umowy Grupy Wyszehradzkiej, która powstała 15 lutego 1991 roku na spotkaniu Prezydenta Republiki Czeskiej - Vàclava Havla, Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej - Lecha Wałęsy i premiera Republiki Węgierskiej – Józsefa Antalla. Spotkanie w Vsegrad na Węgrzech utworzyło historyczny łuk, który połączył ideę tego spotkania z podobnym wydarzeniem, które odbyło się w 1335 roku i w którym udział wzięli Jan z Luksemburga - król Bohemii, Charles Robert - król Węgier i Kazimierz III – król Polski. Głównym motywem obu spotkań było pragnienie wzmocnienia wzajemnej współpracy i przyjaźni pomiędzy trzema krajami Europy Środkowej. Inicjatywa Domu Regionów Słowackich w Brukseli jest więc przeniesieniem idei Grupy Wyszehradzkiej na poziom regionów w celu wzmocnienia wzajemnej współpracy.

W ramach tej inicjatywy przewidziane są następujące przedsięwzięcia:
Wystawa regionόw Grupy Wyszehradzkiej, która planowana jest przełomie 2007 i 2008 roku, odbędzie się w Parlamencie Europejskim oraz w Komitecie Regionów. Będzie jej towarzyszyć promocja albumu prezentującego fotografie regionów V4 oraz uroczyste przyjęcie. Planowane są także dwie konferencje w czerwcu 2008 roku i w czerwcu 2009 roku. Tematy konferencji są obecnie ustalane. W czasie konferencji będzie także zaprezentowana broszura, zawierająca przegląd wszystkich regionów Grupy Visegrad i udanych projektów. Kolejnym planowanym przedsięwzięciem jest wspólne uczestniczenie regionów V4 w Europejskim Tygodniu Regionów i Miast w Brukseli czyli Open Days 2008. Temu wydarzeniu będzie towarzyszyć przyjęcie w Ratuszu Miasta, koncert lub widowisko laserowe na Grand Place w Brukseli, oraz stoiska z atrakcjami turystycznymi regionów Grupy Visegrad. Planuje się także zacieśnienie współpracy między reprezentami regionów V4 przy Komitecie Regionów, poprzez lobbowanie wspólnych interesów, opracowywaniu wspólnych stanowisk itp.. Rozważane jest także powołanie grup roboczych (np. transport, ochrona środowiska, programy wspόlnotowe itp.), składanie wspólnych projektów, stworzenie strony internetowej itp. Regiony V4 planują również złożenie jesienią 2008 wspólnego projektu „Regiony Grupy Wyszehradzkiej w sercu Europy”, który będzie sie ubiegał o dofinansowanie z Funduszu Wyszehradzkiego. Liderem tego projektu miałby być region Kosice, a partnerami pozostałe regiony V4. W celu realizacji w/w przedsięwzięć organizowane będą comiesięczne spotkania wszystkich regionów grupy V4.