Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

19 stycznia 2007 pisaliśmy o inicjatywie Komisji Europejskiej Regions for Economic Change, która ma na celu zapewnienie większego wpływu unijnej polityki spójności na realizację celów zmodyfikowanej Strategii Lizbońskiej.

Najnowsza konferencja została zorganizowana przez Komisję Europejską we współpracy z Komitetem Regionów i francuskim regionem Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe (PACA) w dniach 7 i 8 marca 2007 . Wzięło w niej odział ponad 500 uczestników z 30 krajów, którzy przedstawiali w jaki sposób realizowane są innowacyjne projekty w ramach polityki spójności. Polscy mówcy podczas konferencji to Pani Magdalena Bednarska oraz Rafał Dutkiewicz reprezentujący Dolny Śląsk oraz Pan Maciej Czarnik z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komisja Europejska wraz z Komitetem Regionów postawiły sobie za cel zachęcanie regionów do wymiany doświadczeń oraz dobrych praktyk gospodarczych w celu sprostania celom Strategii Lizbońskiej na poziomie regionalnym. W związku z tym, na konferencji podkreślano rolę benchmarkingu, tzn. porównywania się z najlepszymi, jak również planowania i prognozowania możliwych wyników oraz korzystania z funduszu Europejskiej Współpracy Terytorialnej i programów Urbact oraz Interreg. Zaproponowano również wprowadzanie złożonych projektów, które skupiają się bardziej na wdrażaniu nowych technologii niż na typowych działaniach w ramach R&D (badania i rozwój). Wszystkie działania i projekty powinny mieć długookresowy horyzont. We wspieranie konkurencyjności będą zaangażowane zarówno instytucje zarządzające funduszami unijnymi jak i regionalne agencje rozwoju gospodarczego oraz centra biznesowe.

Interesujące jest, że część warsztatów była prowadzona na przykładzie konkurencyjnej amerykańskiej gospodarki. Zwrócono tam uwagę, że wzrost gospodarczy nie jest bezpośrednio związany z innowacyjnością. Podkreślano, iż nie tworzenie nowych technologii, a ich zastosowanie ma wpływ na wzrost gospodarczy i jest kluczem do sukcesu. Istnieje kilka ścieżek poprzez które regiony mogą realizować swoja innowacyjność, mianowicie aktywizacja nowych działalności gospodarczych, rozwój istniejących gałęzi przemysłu i ich transformacja w nowe rodzaje działalności oraz unowocześnianie stabilnych i rozwiniętych gałęzi.

Dla zachęcania regionów do podjęcia wysiłków na rzecz innowacyjności Komisja Europejska zaproponowała konkurs "RegioStars" dla najbardziej innowacyjnych praktyk rozwoju regionalnego, które przyczynią się do inspiracji innych regionów. Konkurs ten wzmoży wysiłki regionów, a także ukaże wiele dobrych rozwiązań ekonomicznych. Więcej informacji o konkursie w artykule RegioStars2008

Więcej informacji o konferencji można znaleźć TUTAJ

Broszurka informacyjna na temat konferencji