Rok 2007 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Wyrównywania Szans
 
 

Vladimir Špidla, komisarz ds. zatrudnienia, spraw socjalnych i wyrównywania szans, zainaugurowal Europejski Rok Wyrównywania Szans 30 stycznia 2007 roku w Berlinie. Podczas swojej mowy inauguracyjnej Komisarz podkreslił, że ustanowienie roku 2007 Rokiem Wyrównywania Szans nie jest przypadkowe - zamiarem Komisji było zbiegnięcie się w czasie tego wydarzenia z obchodami 50 rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Podkreslił on, że prawo do życia pozbawionego dyskryminacji to jedna z fundamentalnych wartości życia w Europie. Špidla wspomniał również w swoim przemówieniu, że rozwój gospodarczy pociąga za sobą wiele zmian społecznych poprzez które zaczyna się zwracać uwagę na prawa różnego rodzaju mniejszości oraz zapobieganie ich izolacji.
Przez pojęcie równych szans rozumie się przede wszystkim to, że każdy obywatel niezależnie od swoich niedoskonalości może uczestniczyć w pełni w życiu zawodowym i biznesowym. Planuje się również, aby program ten wychodził także poza wspomnianą sferę zawodową i przenikał wszystkie sfery życia. Jak wskazuje badanie europejskiej opinii publicznej, Eurobarometr, ludzie chcą skutecznej walki z dyskryminacją nie tylko w zakładach pracy, ale w życiu codziennym.

Rok 2007 stoi przed wyzwaniem osiągnięcia 3 konkretnych celów:

1) lepszego informowania społeczeństwa o ich prawach,
2) przedstawiania i rozwoju inicjatyw, zachęt i pomysłów na wyrównywanie szans oraz walkę w dyskryminacją
3) podkreślania korzyści z wielokulturowości oraz aktywnego starzenia się społeczeństwa

Wydarzenia, w ramach Europejskiego Roku Wyrównywania Szans – konferencje, seminaria, warsztaty, spotkania będą odbywać się pod 4 głównymi hasłami: praw (tzn. upewnianie się, że Europejczycy są świadomi swoich praw do równości i wolności), reprezentacji (tzn. dążenie do zwiększonego udziału wszystkich grup społecznych), identyfikacji (tzn. afirmacji różnorodności), szacunku (tzn. eliminacji stereotypów, uprzedzeń oraz przemocy).

Europejski Rok Wyrównywania Szans angażuje nie tylko opinię publiczną, ale także innych uczestników, takich jak organizacje reprezentujące interesy ludzi dotkniętych dyskryminacją i nierównym traktowaniem, związki pracowników i pracodawców oraz wiele organizacji pozarządowych. Poza Komisją Europejską aktywne też będą inne instytucje europejskie, między innymi Parlament Europejski i Komitet Regionów.

Więcej o terminach poszczególnych wydarzeń można znaleść pod adresem:
http://ec.europa.eu/employment_social/eyeq/index.cfm?cat_id=EV

Przemowa Vladimira Špidly, komisarza ds. zatrudnienia, spraw socjalnych i wyrównywania szans, inaugurujaca Europejski Rok Wyrównywania Szans z dnia 30 stycznia 2007 w Berlinie:
http://ec.europa.eu/employment_social/speeches/2007/vs_070130_en.pdf

Najważniejsze akty prawne UE na temat walki z dyskryminacją:
Traktat Amsterdamski, Dyrektywa Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy, Dyrektywa Rady 2000/43/WE z dnia 29 czerwca 2000 r. wprowadzająca w życie zasadę równego traktowania osób bez względu na pochodzenie rasowe lub etniczne.

Więcej o uczestnikach Europejskiego Roku Wyrównywania Szans:
http://ec.europa.eu/employment_social/eyeq/index.cfm?cat_id=KP