Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Jakie kroki podejmie Komisja Europejska, aby wywiązać się z zobowiązania wprowadzenia celów odnowionej Agendy Lizbońskiej? Jak można najefektywniej zainwestować pieniądze UE, aby wesprzeć wzrost gospodarczy i zatrudnienie?

 

Pierwszy Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (CIP) został wprowadzony w styczniu 2007 roku, jako odpowiedź na pytanie, jak najefektywniej osiągnąć cele odnowionej Agendy Lizbońskiej. CIP przewidziany jest na 7 lat (od 2007 do 2013) i będzie dysponować budżetem około 3,6 mld euro. Oznacza to wzrost rocznych wydatków na konkurencyjność i innowacje do 2013 o 60% w porównaniu z rokiem 2006.

 

Trzema poszczególnymi podprogramami wewnątrz CIP są:

 

- Program Przedsiębiorczości i Innowacji

 

- Program Wspierania Polityki ICT (Information and Communications Technology)

 

- Program „Inteligentna Energia dla Europy”

 

Dominującym tematem całego programu będą ekoinnowacje.

 

Budżet na lata 2007 – 2013

 

 

€ mln

1. Program Przedsiębiorczości i Innowacji

2166

   Ekoinnowacje

  (430)

   Instrumenty finansowe

 (1130)

2. Program Wspierania Polityki ICT

  728

3. Program „Inteligentna Energia dla Europy”

  727

 Razem

3621

 

 CIP należy do jednego ze sztandarowych programów mających znaczący wpływ na pracę Komisji Europejskiej pod przewodnictwem J.M. Barroso od 2007 roku. Programy te zostaną równolegle wprowadzone i będą się nawzajem uzupełniać. CIP jest również uzupełnieniem innych ważnych inicjatyw takich jak polityka spójności, polityka badawczo-rozwojowa czy kształcenie ustawiczne.

 

Program Przedsiębiorczości i Innowacji

 

Program ten łączy dotychczasową działalność Wieloletniego Programu dla Przedsiębiorstw i Przedsiębiorczości oraz część technologii środowiskowych Programu LIFE. CIP został ponadto oparty na działalności innowacyjnej, sprawdzonej już w poprzednich programach badawczo-rozwojowych

 

Celem programu jest pomoc dla przedsiębiorstw przy wprowadzaniu innowacji poprzez dostęp do kapitału - dzieląc ryzyko i szanse z prywatnymi inwestorami oraz dostarczając poręczeń i gwarancji do narodowych programów gwarancji. Instrumenty finansowe poprowadzi Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI).

 

Program umożliwi także Małym i Średnim Przedsiębiorcom (MŚP) jasny, łatwy i sprawny dostęp do UE poprzez sieci wsparcia biznesu, przy pomocy licznych Europejskich Centrów Informacji (Euro Info Centres) oraz Centrów Przekazu Innowacji (Innovation Relay Centres). Dostęp MŚP do tych usług powinien być także uproszczony na podstawie zobowiązania „no wrong door”, optymalizującego współpracę między istniejącymi usługami i panelami wsparcia technicznego, który ma na celu utworzenie jednego punktu świadczącego usługi w każdym zakresie. Zaproszenie do składania projektów nastąpiło w grudniu 2006 roku.

 

Korzystne warunki dla innowacji będą polepszane poprzez różnego rodzaju innowacyjne akcje, włączając w to np. wymianę najlepszych praktyk pomiędzy państwami członkowskimi oraz badanie stanu innowacji w gospodarce i polityki innowacyjnej.

 

W skład CIP wchodzą zarówno wypróbowane programy, jak i nowe elementy:

 

- instrument kapitału podwyższonego ryzyka na rzecz wzrostu innowacyjności przedsiębiorstw

 

- „sekurytyzacja” (forma zarządzania wierzytelnościami) portfeli kredytowych banków MŚP

 

- wzmocniona rola sieci wsparcia innowacji i przedsiębiorstw

 

Program Wspierania Polityki ICT

 

Program ten został zbudowany na dotychczasowych celach programów takich jak e-Ten, Modinis i e-Content, ale także utrzymuje cele nowej zintegrowanej strategii i2010 – Europejskie Społeczeństwo Informacyjne

 

Celem programu ICT jest pobudzenie zrastających się rynków sieci elektronicznych, mediów czy cyfrowych technologii. Sprawdzi to możliwe rozwiązania wąskiego gardła, utrudniającego szerokie rozpowszechnienie elektronicznych usług w Europie, a także wesprze modernizację usług sektora publicznego w kierunku wzrostu produktywności i jakości usług.

 

Program poprzez wsparcie polityki ICT będzie swoimi środkami:

 

- wspierać komisję w działaniach badawczych i ustanawiania prawa, pobudzając nowo powstałą gospodarkę cyfrową opartą na konwergencji usług internetowych, mediów oraz nowych urządzeń elektronicznych

 

- dostarczać pomostu łączącego inwestycje w badania oraz szerokie ich zastosowanie, oferując teren pod badanie paneuropejskich usług elektronicznych w sektorze publicznym i prywatnym

 

- wzmacniać różnorodność kulturową i językową Europy poprzez wsparcie produkcji i dystrybucję europejskich rozwiązań cyfrowych

 

- wspierać rozwój otwartego, zintegrowanego społeczeństwa informacyjnego, stymulując innowacyjne podejście do integracji, jakości życia oraz usług publicznych

 

Program „Inteligentna Energia dla Europy”

 

 

 

Program „Inteligentna Energia dla Europy” wspiera użycie nowych i odnawialnych źródeł energii oraz wzrost efektywności energii. Stawia sobie za cel przyspieszenie działań zgodnych ze strategią UE i jej celami w obszarze trwałego zaopatrzenia w energię, zwiększenia udziału odnawialnej energii oraz dalszą redukcję zużycia energii. Do powyższych działań należą:

- Wzrost zużycia oraz  zapotrzebowania na efektywne źródła energii

 

- Promocja odnawialnych źródeł energii oraz dywersyfikacja energii

 

- Stymulacja dywersyfikacji paliw oraz efektywności energii w sektorze komunikacyjnym

 

Program ten przyczynia się zatem do wzrostu poziomu inwestycji w nowych i najbardziej wydajnych technologiach oraz zlikwidowania przepaści dzielącej odnoszącą sukces prezentację innowacyjnych technologii a jej rzeczywistym wprowadzeniem na rynek masowy. Ponadto wesprze administrację w rozwoju strategii i polityk oraz adaptację istniejących regulacji.

 

Więcej informacji:

 

- DECYZJA NR 1639/2006/WE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 24 października 2006 r. ustanawiająca Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (2007–2013)

 

- Informacja prasowa (01.06.2006)

 

-Wniosek dotyczący DECYZJI PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY ustanawiającej Program Ramowy na rzecz Konkurencyjności i Innowacji (2007-2013)

 

- Dokument roboczy Komisji - SEC(2005) 433 z dnia 6 kwietnia 2005

 

oraz

 

European Commission
Enterprise & Industry DG
B-1049 Brussels
Belgium
Fax: +32 (0)2 298 79 50
E-mail:
entr-cip@ec.europa.eu

 

Źródło: http://ec.europa.eu/enterprise/enterprise_policy/cip/index_en.htm