Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Dnia 28 lutego br. w hotelu Crown Plaza w Brukseli odbyła się międzynarodowa konferencja pt.:„Odnawialna energia: Możliwości i korzyści dla krajów rozwijających się”, zorganizowana przez fundację Konrad-Adenauer-Stiftung przy współpracy z EastWest Institute. Spotkanie otworzył dr Gerhard Wahlers, przewodniczący departamentu  współpracy międzynarodowej w Konrad-Adenauer-Stiftung, a następnie wszystkich przywitał ambasador i wiceprezydent Ortwin Henning z EastWest Institute.

           Konferencja miała na celu wymianę doświadczeń pomiędzy ekspertami z zakresu odnawialnych źródeł energii a liderami gospodarczymi, naukowcami, pracownikami organizacji non-profit i urzędnikami europejskimi na temat możliwości i korzyści płynących z odnawialnych technologii jako ważnego katalizatora innowacji i zatrudnienia w krajach rozwiniętych i rozwijających się.

           Polityka energetyczna to ostatnio bardzo ważny temat w Unii Europejskiej. To także jeden z głównych priorytetów UE pod prezydencją niemiecką oraz grupy G8 w 2007 roku, której również przewodniczą Niemcy. Świat boryka się dziś z wieloma problemami w tej dziedzinie: rosnącym popytem na energię, zmniejszającymi się źródłami, rosnącymi cenami ropy i gazu oraz niebezpieczeństwem zmian klimatycznych. Z tych powodów odnawialna energia, jak na przykład generacja elektryczności z energii słonecznej, wiatru, wody i biomasy nabiera coraz większego znaczenia. Dlatego też bardzo ważna jest debata energetyczna z krajami najszybciej rozwijającymi się, będącymi również  importerami netto ropy naftowej i gazu ziemnego, stojącymi w obliczu podobnych wyzwań.

           Spotkanie było także okazją do zwrócenia uwagi na fakt, iż wraz ze zwiększającym się niedoborem energii zastosowanie nowych technologii energetycznych na dużą skalę będzie coraz ważniejsze dla przyszłości odnawialnej energii. Alternatywna energia jeszcze nie weszła w pełni  do głównego nurtu podstawowego użycia energii i generatorów mocy. Grupa robocza utworzona w ramach G8 (“G8 plus five legislator’s dialogue on climate change” ) oszacowała ostatnio, że w ramach szybkiego procesu industralizacji, Chiny, Indie i inne  gospodarki przejściowe z dużym zapotrzebowaniem na energię, zainwestują 250 mld euro rocznie w produkcję nowej energii przez kolejne 30 lat. Zakładając, że inwestycje pójdą w stronę czystej energii i zmniejszenia użycia węgla, potrzebne będzie dodatkowe 40 mld euro, które nie są dostępne. Europejskie gospodarki były w stanie przez ostatnie dekady tak się zmodernizować i przejść na tańsze wykorzytanie ropy i gazu, że nie musiały aż tak martwić się o środowisko. Dlatego też kraje przemysłowe powinny wesprzeć adapatację technologii w krajach rozwijających się. Kraje rozwijające się dostarczają ogromnego potencjału i możliwości zwiększenia efektywności przy jednoczesnym cięciu kosztów, stosując nowe źródła energii. Dla osiągnięcia porozumienia potrzebne jest inteligentne partnerstwo krajów na poziomie lokalnym i regionalnym. Przykladowo: jeśłi  Chiny konsekwentnie zainwestują w energię odnawialną będą mogły równie konsekwentnie obniżyć koszty produkcji energii słonecznej, wiatrowej, biopaliw i biogazu tak, jak to już uczyniły z innymi produktami.