Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL
dscf4816.jpgW dniach 14 – 15 stycznia 2008 r. z  wizytą studyjną w Brukseli przebywali członkowie Komisji Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. 

Celem wyjazdu było zapoznanie się z bieżącą działalnością Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego w Brukseli, możliwościami współpracy z regionami zagranicznymi w ramach jednej z sieci europejskich, a także spotkania w Komisji Europejskiej, Parlamencie oraz  Przedstawcielstwie RP przy UE związane z polityką spójności, Traktatem Lizbońskim, realizacją regionalnego programu operacyjnego, transportem i rozwojem przedsiębiorczości.

W delegacji, której program przygotowany został przez Biuro Wielkopolski w Brukseli, uczestniczyli: Przewodniczący Komisji Zbigniew Haupt,  Wicemarszałkowie Leszek Wojtasiak oraz Wojciech Jankowiak, Maciej Wiśniewski,  Marcin Porzucek, Killion Munyama oraz pracownicy Kancelarii Sejmiku i Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego.

Program wizyty rozpoczął się od trzech spotkań w siedzibie Biura Informacyjnego Województwa Wielkopolskiego przy avenue de l’Yser, które nasz region dzieli z niemieckim landem Hesja, włoskim regionem Emilia-Romagna i francuską Akwitanią. Dyrektor Biura Monika Kapturska, w trakcie 1,5-godzinnej prezentacji multimedialnej, przedstawiła rolę i zadania wielkopolskiej placówki w Brukseli, jej bieżącą działalność oraz plany na 2008 r. Omawiając również zasady funkcjonowania instytucji UE, określiła rolę jaką biuro spełnia w kontekście współpracy instytucjonalnej. Podczas spotkania rozmawiano także o specyfice pracy przedstawicielstw regionalnych w Brukseli i rozwiązaniach innych krajów w tym zakresie. Kolejna prezentacja dotyczyła roli i zadań przedstawicielstwa Kraju Hesja przy UE. Kierownik wydziału ds. polityki regionalnej dr Martin Klonowski opowiedział o współpracy landów niemieckich z instytucjami europejskimi, a także o stosowanych  przez nie formach lobbingu na arenie UE. Radni interesowali się m.in. tworzeniem heskich biur przedstawicielskich w innych krajach, strukturą finansowania biura w Brukseli oraz zaangażowaniem administracji w sprawy europejskie.

Na zakończenie wizyty w siedzibie czterech regionów, Rita Malavasi - pracownik Biura Regionu Emilia-Romagna, przedstawiła radnym zagadnienie „Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej” („Lisbon Region Network”). Sieć skupia „ambitne” regiony europejskie, które pragną odgrywać kluczową rolę w osiąganiu celów Strategii Lizbońskiej. Należą do niej m.in. hiszpańska Walencja, Region Bruksela Stolica, Helsinki, holenderski region Randstad, Sztokholm, Emilia-Romagna, Ryga i angielskie West-Midlands. O wejście do sieci stara się obecnie niemiecka Hesja. W czerwcu tego roku, podczas Walnego Zgromadzenia w Bolonii, ma dojść do poszerzenia sieci, a Wielkopolsce proponuje się przystąpienie do niej jako jedynemu polskiemu partnerowi. Komisja Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej, z inicjatywy Wicemarszałka Leszka Wojtasiaka i Przewodniczącego Komisji Zbigniewa Haupta,  przyjęła pod koniec pobytu projekt listu do wiceprezydenta regionu Emilia-Romagna, w którym wyraziła zainteresowanie przystąpieniem Wielkopolski do SRSL. Udział naszego regionu może zaowocować szeroką współpracą w gronie aktywnych i silnych partnerów w Brukseli, a tym samym umożliwi także nasz wyraźny udział w debacie politycznej na forum europejskim nt. realizacji Strategii Lizbońskiej w Europie. Głównym założeniem Strategii jest uczynienie z Unii Europejskiej do 2010 roku najbardziej konkurencyjnej i najdynamiczniej rozwijającej się na świecie gospodarki opartej na wiedzy. Dlatego uczestnictwo w Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej niesie ze sobą wielkie szanse dla Wielkopolski związane ze współpracą, wymianą doświadczeń i wiedzy z regionami silnymi gospodarczo, mającymi duże osiągnięcia w obszarze nauki, wdrażania innowacji, przedsiębiorczości i inwestowania w kapitał ludzki.

Kolejnym ważnym punktem programu był wykład na temat polityki spójności UE po 2013 r. w Stałym Przedstawicielstwie RP przy UE. Monika Dołowiec, kierownik Wydziału Polityki Regionalnej w polskiej ambasadzie przy Unii, przedstawiła Komisji szczegółowo 4 raport na temat spójności gospodarczej i społecznej 27 państw członkowskich, przygotowany przez Komisję Europejską. Zawiera on szczegółowe dane statystyczne w zakresie PKB, produktywności, zatrudnienia, demografii, warunków środowiskowych i konkurencyjności regionów rozszerzonej UE. Raport stanowi wstępną analizę dotychczasowych rezultatów polityki regionalnej w odniesieniu do spójności społecznej, gospodarczej i terytorialnej oraz podejmuje próbę ex ante oceny skutków zreformowanej polityki uruchomionej z początkiem 2007 r. Niewątpliwie dokument będzie przyczynkiem do bardzo poważnej dyskusji nad przyszłością polityki strukturalnej w Europie a debata ta rozpoczyna się na forum wspólnotowym już teraz.

Program dnia dopełniła wizyta w Parlamencie Europejskim, podczas której goście zapoznali się z rolą i funkcjonowaniem Parlamentu oraz zmianami instytucjonalnymi po wejściu w życie Traktatu Lizbońskiego, podpisanego w grudniu ubiegłego roku. Zmiany zapowiadane w traktacie będą miały wymiar kompetencyjny i rozszerzą zakres stosowania procedury współdecyzji, tzw. metody wspólnotowej, m.in. o kwestie z dziedziny współpracy sądowej i policyjnej, a także wymiar funkcjonalny, gdyż nastąpi redukcja liczby parlamentarzystów, a Polska utraci cztery mandaty. Dużą uwagę radni poświęcili działalności parlamentarzystów z Wielkopolski w ramach partii politycznych funkcjonujących w PE. Goście mieli okazję zobaczyć na żywo za pomocą telebimu otwarcie obrad Parlamentu w Strasburgu a także odwiedzić salę obrad parlamentarnych.

Program „Promowanie konkurencyjności przedsiębiorstw dzięki Programowi Ramowemu na rzecz Konkurencyjności i Innowacji” tzw. CIP, był tematem pierwszego spotkania w drugim dniu wizyty studyjnej. W dyrekcji Generalnej ds. Przedsiębiorstw i Przemysłu Pan Alfredo Escardino przedstawił cele i oczekiwania programu. Dzięki programowi, rynek europejski - poprzez wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie przedsiębiorczości, społeczeństwa informacyjnego a także inteligentnej energii - ma stać się najlepszym na świecie. Perspektywa finansowa tego programu obejmuje lata 2007-2013, a całkowity budżet wynosi 3 261 mln euro. 

O wspieraniu małych i średnich przedsiębiorstw oraz rozwoju miast goście dyskutowali w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej. Na podstawie doświadczeń, jakie posiadają władze samorządu wielkopolskiego oraz informacji, jakie przedstawił Szef Wydziału Polskiego w DG Regio, dr Manfred Beschel, rozgorzała dyskusja na temat instrumentów finansowych JEREMIE i JESSICA. Celem pierwszego z instrumentów jest przeciwdziałanie upadkom nowo powstałych MŚP poprzez ułatwienie dostępu do źródeł finansowania. Natomiast JESSICA, będąca instrumentem o podobnej filozofii wdrażania, miałaby wspierać szeroko pojętą rewitalizację obszarów miejskich, uwzględniając nawet dziedziny dotychczas nieobjęte wsparciem strukturalnym jak np. inwestycje w budownictwo mieszkaniowe. Powstanie tych mechanizmów, oparte o zastosowanie funduszy rolujących zastępujących bezzwrotne granty, jest pierwszym symptomem modernizacji polityki strukturalnej UE. Województwo Wielkopolskie jest najbardziej zaawansowane w przygotowaniach do wdrażania tego instrumentu w Polsce i należy również do liderów europejskich. Do tej pory zastosowanie JEREMIE zostało wpisane w ok. 80 spośród ponad 400 programów operacyjnych UE w obecnym okresie programowania 2007 – 2013.

Ostatnia, kończąca już merytoryczną część wizyty, prezentacja poruszyła kwestie rozwoju transportu w ramach funduszy strukturalnych. Pan Łukasz Koliński z Dyrekcji Generalnej Komsiji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej zaprezentował stanowisko Komisji w odniesieniu do rozwoju transportu kolejowego i lotniczego w regionach wyrażone w dokumencie Strategiczne Wytyczne Wspólnoty. Radni mieli okazję do zadania wielu pytań związanych z praktyką wdrażania projektów transportowych, np. w związku z planami uzupełnienia taboru kolei regionalnych w Wielkopolsce. Wiele troski radni poświęcili kwestii powiększenia przepustowości lotniska Ławica, jednak rozwój lotnisk nie jest chętnie wspierany ze środków strukturalnych z uwagi na fakt, iż ruch lotniczy uważa się za nieekologiczną formę transportu.

Wizyta studyjna w Brukseli, podczas której poruszono wiele zagadnień dotyczących polityki regionalnej, pozwoliła radnym Sejmiku spojrzeć z perspektywy europejskiej na rozwój naszego województwa i jego rolę w Europie. Dała również możliwość poznania kierunków przyszłej polityki strukturalnej UE oraz bieżących wydarzeń na forum wspólnotowym, mogących mieć wpływ na rozwój gospodarczy i społeczny  Wielkopolski. Wiedza zdobyta podczas wizyty stanowić może pomoc przy podejmowaniu w przyszłości ważnych decyzji związanych z  długofalową strategią rozwoju naszego regionu. Jednocześnie cieszy fakt, iż Komisja Strategii Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej dostrzega wielką wagę współpracy i wymiany doświadczeń oraz wiedzy z partnerami zagranicznymi, popierając przystąpienie Wielkopolski do Sieci Regionów Strategii Lizbońskiej.  Zdjęcia z wizyty


Autor: BIWW