Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Wystąpieniem Wielkiego Mufti Syrii Ahmada Badra Al-Din Hassouna Parlament Europejski zainaugurował cykl debat parlamentarnych stanowiących część obchodów Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego (2008). W swoim wystąpieniu gość podkreślił, że kultura stanowi łącznik między wyznawcami różnych religii i decyduje o ich wzajemnym zrozumieniu. "Pokojowe współistnienie kultur i religii w Unii Europejskiej i na całym świecie, zwłaszcza na drugim brzegu Morza Śródziemnego, na Bliskim Wschodzie, jest możliwe i konieczne" - powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Hans-Gert PÖTTERING (EPP-ED, DE) witając gościa na sesji plenarnej w Strasburgu. "Nasza wspólna przyszłość zależy od umiejętności pokojowego współistnienia. Powinniśmy razem budować intelektualny i kulturowy pomost nad Morzem Śródziemnym wsparty na wspólnym bogactwie kulturowym i wspólnych wartościach" - podkreślił przewodniczący.

"W sercu dialogu między kulturami tkwi tolerancja. Tolerancja nie oznacza jednak obojętności. Tolerancja oznacza obronę innych poglądów, wsłuchiwanie się w racje innych i poszanowanie dla ich przekonań" - stwierdził Hans-Gert Pöttering. "Nie wierzymy w konflikt cywilizacji, bo cywilizacja jest tylko jedna" - powiedział Wielki Mufti Ahmad Badr Al-Din Hassoun w wystąpieniu na forum Parlamentu Europejskiego - "Jeśli konflikt kultur istnieje to jest to konflikt, u którego podłoża leżą niewiedza, terroryzm, zacofanie".
 
Święty może być tylko pokój
 
"Czy cywilizacja ma religię?" - pytał Wielki Mufti i odpowiadał, że nie ma cywilizacji islamu, chrześcijańskiej, czy żydowskiej. "Religia daje kulturze wartości moralne, ale to ludzie budują cywilizację. Religia pochodzi od Boga, kultura pochodzi od człowieka".
 
Gość wielokrotnie podkreślał wspólnotę religijną wyznawców chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. "W moim regionie nie wierzymy w wielość religii. Abraham, Mojżesz, Jezus i Mahomet nieśli jedną religię" i dlatego "nie wierzymy w świętą wojnę, bo święty może być tylko pokój".
 
Rozdział kościoła i państwa
 
"Nauczmy nasze dzieci, że to, co naprawdę jest święte to człowiek", gdyż to "człowiek jest dziełem Stwórcy". Jeśli zależy nam na pokoju, na przykład między Palestyną i Izraelem, należy zamiast budowania murów, budować "mosty pokoju". Wielki Mufti podkreślił także, że nie należy budować państw na bazie religii. "Ja nie narzucam mojej religii Wam, a Wy nie narzucacie swojej mnie".
 
Odnosząc się do sytuacji kobiet, Wielki Mufti podkreślił, że w jego kraju kobiety są cenione i szanowane, choć może spotykać je niesprawiedliwość wskutek działań mężczyzn. Jednak mają one możliwość uczestniczenia w życiu społecznym na wszystkich szczeblach.
 
Na zakończenie swojego wystąpienia Wielki Mufti wyraził uznanie dla projektu europejskiej integracji określając ją jako "cud", który pozwolił przezwyciężyć rany dwóch wojen i zburzyć mur berliński bez rozlewu krwi. Zaproponował także zwołanie posiedzenia Parlamentu Europejskiego w Damaszku, który w tym roku uzyskał miano Stolicy Kultury Świata Arabskiego.
 
Ahmad Badr Al-Din Hassoun został mianowany Wielkim Mufti Syrii w 2005 roku. Urodzony w 1949 roku w Aleppo, uzyskał dyplom z literatury arabskiej Uniwersytetu Al-Azhar w Kairze. Był wykładowcą akademickim i szanowanym kaznodzieją. W latach 1990-94 oraz 1994-98 był członkiem Najwyższej Rady Religijnej Syryjskiej Republiki Arabskiej. 

 Zaproszenia do udziału w cyklu debat dla uświetnienia Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego Parlament Europejski wystosował również na ręce Mahmuda Abbasa, prezydenta Autonomii Palestyńskiej, Szymona Peresa, prezydenta Izraela oraz papieża Benedykta XVI. Konferencja Przewodniczących PE podjęła również decyzję o zaproszeniu przewodniczącego Unii Afrykańskiej, prezydenta Ghany, Johna Kufuora, sekretarza generalnego ONZ Ban-Ki Moona, Dalaj Lamy oraz naczelnego rabina Brytyjskiej Wspólnoty Narodów Jonathana Sacksa.

Autor: Parlament Europejski