Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Ponad połowa Polaków (57%) uważa, że wejście do strefy Schengen będzie dla nich korzystne – wynika z sondażu TNS OBOP dla Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

71% wskazuje na korzyści związane ze swobodnym przekraczaniem granic innych państw UE, np. podczas wakacji w górach. Najczęściej obawiamy się (59%) zwiększonego przemytu narkotyków i napływu niebezpiecznych towarów.

Zaledwie 2% ankietowanych uważa, że rozszerzenie strefy Schengen będzie dla nich raczej niekorzystne, zaś 39% Polaków nie ma zdania na ten temat.

Dwie trzecie respondentów (68%) uważa, że dzięki otwarciu granic wewnętrznych UE, łatwiej będzie się przemieszczać po Europie. Przeszło połowa Polaków (52%) wskazuje na fakt, że znikną kolejki na granicach, a Polskę odwiedzi więcej zagranicznych turystów (47%). 44% badanych oczekuje, że otwarcie granic ułatwi ściganie przestępców i skuteczniejsze zwalczanie przemytu.

W związku ze zniesieniem granic wewnętrznych UE, Polacy najczęściej (59%) obawiają się wzrostu przemytu narkotyków i napływu niebezpiecznych towarów. Ponad połowa respondentów (51%) wymienia w tym kontekście wzrost zagrożenia terroryzmem, a nieco mniej (47%) wskazuje na zwiększony napływ imigrantów chcących później przedostać się na Zachód. 28% Polaków obawia się, że przystąpienie Polski do strefy Schengen utrudni przyjazdy obywateli Ukrainy, Białorusi i Rosji do naszego kraju.

12% badanych nie ma żadnych obaw związanych ze swobodą przekraczania granic w ramach UE.    

Sondaż przeprowadzono telefonicznie w dniach 13-17 grudnia na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku powyżej 18 lat.

Autor:Komisja Europejska