Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

next generation logoW dniu wczorajszym (18 marca 2021 r.) Wielkopolska, jako jeden z 27 regionów z 10 europejskich, była współorganizatorem wydarzenia pt.: „Europejskie regiony jako siła napędowa odbudowy w UE”. Przy tej okazji przedstawiono również inicjatywę, której celem jest wzmocnienie roli regionów europejskich w procesie decyzyjnym UE związanym z odbudową po pandemii COVID-19.

W imieniu wszystkich samorządów uczestniczących w tej inicjatywie, Melanie Huml - Minister Stanu ds. Europejskich i Międzynarodowych Bawarii, powiedziała w wystąpieniu powitalnym, że „regiony i władze lokalne mają do odegrania kluczową rolę w zapewnieniu ożywienia gospodarczego” i podkreśliła potrzebę współpracy w tej kwestii.

Gośćmi wydarzenia byli: Céline Gauer, szefowa Grupy Zadaniowej ds. Odbudowy i Odporności Sekretariatu Generalnego Komisji Europejskiej oraz Przewodniczący Komisji Budżetowej Parlamentu Europejskiego, Johan Van Overtveldt.

C. Gauer zaznaczyła, że „regiony i władze lokalne są bliższe obywatelom, dlatego odgrywają one zasadniczą rolę w opracowywaniu i wdrażaniu krajowych planów odbudowy”. Według niej istnieją trzy aspekty projektu, w których regiony mogą być pomocne. Jest to identyfikowanie projektów w zakresie zielonej i cyfrowej transformacji oraz spraw społecznych, usunięcie wąskich gardeł inwestycyjnych  oraz znajomość konkretnych projektów, które wymagają wsparcia. Wyjaśniła jednak, że Komisja Europejska może „tylko zachęcać państwa członkowskie do angażowania regionów w opracowywanie planów”. Przedstawiciel Parlamentu Europejskiego dodał, że „im bardziej angażuje się regiony w krajowe plany odbudowy, tym bardziej władze krajowe otrzymują skuteczną odpowiedź na wyzwania pandemiczne”.

Sekretarz ds. spraw zagranicznych i UE w rządzie katalońskim, Elisabet Nebreda, podsumowała wydarzenie stwierdzeniem: „regiony są najlepiej usytuowane, aby wdrażać inicjatywy transformacyjne” i dodała, że „potrzebujemy racjonalnego przydziału środków, które pomogą nam dokonać tej transformacji dla dobra naszych społeczeństw i obywateli”.

Kontekst:

W grudniu ubiegłego roku regiony wysłały wspólny list do Przewodniczących: Komisji Ursuli von der Leyen, Rady Charlesa Michela i Parlamentu Europejskiego Davida Sassoli, a także do szefów rządów, które sprawują obecnie tzw. trójkę prezydencji: Angeli Merkel, António Costa i Janeza Jansy.  W piśmie  podkreślały ich zaangażowania w Europejski Plan Odbudowy.

27 regionów będących sygnatariuszami to Wyspa Åland, Auvergne-Rhône-Alpes, Badenia-Wirtembergia, Baleary, Kraj Basków, Bawaria, Bjelovar-Bilogora County, Bolzano-Bozen/Południowy Tyrol, Bratysława, Katalonia, Emilia-Romagna, Flandria, Hesja, Krapina-Zagorje, Koprivnica-Križevci, Lazio, Lombardia, Dolna Austria, Medjimurje, Nowa Akwitania, Oksytania, Tyrol, Walencja, Varazdin, Voralberg, Walonia i Wielkopolska.  Oprócz tych regionów, Karyntia, Region Południe (Prowansja-Alpy-Wybrzeże Lazurowe) oraz Vastra Gotaland uczestniczą również w wymianie informacji z pozostałymi członkami inicjatywy. Regiony sygnatariusze wysłały również list do szefów rządów swoich państw członkowskich.

Wspólny list regionów można przeczytać tutaj.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli