pexels pixabay 461049 1Portugalska prezydencja w Radzie oraz członkowie Parlamentu Europejskiego wypracowali polityczne porozumienie w sprawie projektu rozporządzenia ustanawiającego Europejski Fundusz Społeczny + (EFS+), który stanowi część unijnego budżetu na lata 2021-2027. Łącznie na rzecz EFS+ w nowej unijnej perspektywie finansowej przeznaczonych zostanie 87 995 mld euro (w cenach z 2018 roku). Europejski Fundusz Społeczny + będzie wspierać finansowo inwestycje związane z tworzeniem miejsc pracy, kształceniem i szkoleniami, a także włączenie społeczne, dostęp do opieki zdrowotnej. Zapewni też środki na rzecz eliminacji ubóstwa w Unii Europejskiej.

Zgodnie z treścią porozumienia, państwa członkowskie UE, w których liczba dzieci zagrożonych ubóstwem jest wyższa od średniej unijnej, zobowiązane będą do przeznaczenia minimum 5% środków finansowych z EFS+ na działania na rzecz zapewnienia dzieciom równego dostępu do darmowej opieki medycznej, bezpłatnej edukacji oraz godnych warunków mieszkaniowych i właściwego wyżywienia. Inne państwa członkowskie UE także zostały zobligowane do przeznaczenia części funduszy na walkę z ubóstwem wśród najmłodszych.

Wszystkie państwa członkowskie UE będą musiały ująć w swoich programach wydatków problem bezrobocia wśród młodzieży, który nasilił się w trakcie pandemii COVID-19. W państwach, w których liczba młodych ludzi obecnie niepracujących i niekształcących się jest wyższa od unijnej średniej, 12,5% środków z budżetu EFS+ zostanie przeznaczonych na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi.

Parlament Europejski wynegocjował, aby w każdym państwie członkowskim UE zapewnić środki finansowe dedykowane przeciwdziałaniu skrajnemu ubóstwu. Ponadto, ustalono, że będą istnieć zabezpieczenia gwarantujące, iż projekty finansowane ze środków UE będą całkowicie zgodne z prawami podstawowymi.

Następnym krokiem jest przekazanie porozumienia politycznego do zatwierdzenia przedstawicielom państw członkowskich przy UE (COREPER) a także na posiedzenie plenarne Parlamentu. W dalszej kolejności kontynuowane będą prace na poziomie technicznym.

Opracowanie: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. informacji z Parlamentu Europejskiego i Rady