Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

Europejska inicjatywa obywatelska Right to Cure fotoKomisja Europejska podjęła dziś decyzję o zarejestrowaniu europejskiej inicjatywy obywatelskiej „Right to Cure” (Prawo do terapii). Organizatorzy europejskiej inicjatywy obywatelskiej wzywają Unię do „przedłożenia zdrowia publicznego nad prywatne zyski [oraz] zapewnienia, aby szczepionki oraz terapie zapobiegające rozprzestrzenianiu się i przeciwdziałające pandemii stały się światowym dobrem publicznym, nieodpłatnie dostępnym dla każdego”.

Europejska inicjatywa obywatelska wymienia następujące cele:

  1. zapewnienie, aby prawa własności intelektualnej, w tym patenty, nie ograniczały dostępności jakiejkolwiek opracowanej w przyszłości szczepionki lub terapii przeciw wirusowi COVID-19;
  2. zapewnienie, aby przepisy UE dotyczące danych i wyłączności rynkowej nie ograniczały bezpośredniej skuteczności wydawanych przez państwa członkowskie obowiązkowych licencji;
  3. wprowadzenie zobowiązania prawnego, wymagającego od beneficjentów funduszy UE dzielenia się wiedzą, własnością intelektualną bądź danymi lub zasobami patentowymi dotyczącymi technologii medycznych w kontekście COVID-19;
  4. wprowadzenie zobowiązania prawnego, wymagającego od beneficjentów funduszy UE zachowania przejrzystości w odniesieniu do wkładów publicznych, kosztów produkcji, jak również klauzul dotyczących dostępności i przystępności cenowej w połączeniu z licencjami niewyłącznymi.

Komisja uważa, że ta europejska inicjatywa obywatelska jest prawnie dopuszczalna, ponieważ spełnia niezbędne warunki, i w związku z tym zdecydowała się ją zarejestrować. Na tym etapie Komisja nie analizowała jeszcze inicjatywy pod względem merytorycznym.

Kolejne kroki

Po dzisiejszej rejestracji europejskiej inicjatywy obywatelskiej organizatorzy mogą w ciągu najbliższych 6 miesięcy rozpocząć roczny proces zbierania podpisów poparcia. Jeżeli w ciągu roku inicjatywę poprze milion osób w co najmniej siedmiu państwach członkowskich, Komisja będzie musiała zareagować w ciągu sześciu miesięcy. Komisja może podjąć decyzję o przyjęciu wniosku bądź o jego odrzuceniu; w obu wypadkach będzie zobowiązana przedstawić uzasadnienie.

Kontekst

Europejska inicjatywa obywatelska wprowadzona została w Traktacie z Lizbony jako narzędzie w rękach obywateli do kształtowania programów działania. Oficjalnie zainicjowano ją w kwietniu 2012 r.

Formalna rejestracja inicjatywy otwiera procedurę, w ramach której jeden milion obywateli z przynajmniej jednej czwartej państw członkowskich może zwrócić się do Komisji Europejskiej o przedłożenie wniosku ustawodawczego w jednej z dziedzin, w których posiada ona takie uprawnienia.

Warunki dopuszczalności są następujące: (1) proponowane działanie nie wykracza w sposób oczywisty poza kompetencje Komisji w zakresie przedkładania wniosku dotyczącego aktu prawnego, (2) nie jest ono oczywistym nadużyciem, nie jest w sposób oczywisty niepoważne, szykanujące ani (3) sprzeczne z wartościami Unii.

Od początku istnienia tego instrumentu Komisja zarejestrowała łącznie 75 inicjatywy obywatelskie, a 26 odrzuciła.

Więcej informacji

Europejska inicjatywa obywatelska „Right to Cure”

Strona internetowa europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Inne europejskie inicjatywy obywatelskie, w odniesieniu do których gromadzone są jeszcze deklaracje poparcia

Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Kampania #EUTakeTheInitiative

Autor: Komisja Europejska