Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

pierwsze2511Biuro Wielkopolski w Brukseli wraz z Regionalnym Punktem Kontaktowym Programów Badawczych UE w Poznaniu zorganizowali w piątek, 22 listopada warsztat online „Europejskie partnerstwa – nowe możliwości i szansa na zdobycie dodatkowych funduszy unijnych”. Eksperci z Komisji Europejskiej, Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE i przedstawiciele istniejących partnerstw zebrali się w Brukseli, żeby podzielić się wiedzą z przedstawicielami jednostek naukowo-badawczych, przedsiębiorstw oraz samorządów zgromadzonymi w Poznaniu na temat partnerstw europejskich w funkcjonującym obecnie programie Horyzont 2020 i przyszłym Horyzont Europa.

Celem warsztatów było przekazanie informacji na temat tego na czym polegają i czego dotyczą europejskie partnerstwa w programach ramowych w zakresie badań naukowych i innowacji Horyzont 2020 i Horyzont Europa. Ważnym elementem dyskusji było również zaprezentowanie możliwości angażowania się w partnerstwa oraz uczestnictwa we wspólnych projektach finansowanych ze środków unijnych. Uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Izabelę Gorczycę, dyrektorkę Biura Wielkopolski w Brukseli i Joannę Bosiacką-Kniat, kierownik Działu Programów Badawczych w Poznańskim Parku Naukowo-Technologicznym, mogli dowiedzieć się jakie praktyczne korzyści odniosą podmioty z Wielkopolski i województwa lubuskiego biorąc udział w partnerstwach europejskich.

Przedstawiciele Dyrekcji Generalnej ds. Badań Naukowych i Innowacji Komisji Europejskiej, Maria Reinfeld i Andrei Lintu zaprezentowali uczestnikom warsztatów strukturę istniejących obecnie partnerstw oraz stan prac w tym obszarze na kolejną perspektywę finansową po 2020 r. Przedstawione zmiany przewidują połączenie zbieżnych tematycznie partnerstw, dzięki czemu zredukowana zostanie ich ilość oraz otrzymają one większe środki finansowe, uproszczone i ujednolicone będą również zasady ich funkcjonowania. Ekspertka Komisji Europejskiej podając przykłady możliwego zaangażowania jednostek badawczych nawiązała do aktywności estońskiego Uniwersytetu w Tartu, który działa w ośmiu partnerstwach odpowiadających swojemu profilowi, a obecnie rozważa możliwość włączenia się w kolejne.

 

„W partnerstwach jest jeszcze wiele otwartych kwestii, które zwiększają szanse na to żebyśmy wpłynęli na to jak ten program ma wyglądać” – zaznaczyła Agata Janaszczyk, radca ds. badań naukowych Stałego Przedstawicielstwa Polski przy UE, odnosząc się do stopnia

drugie2511 negocjacji nowego programu Horyzont Europa i bardziej szczegółowo opowiadając o dostępnych typach partnerstw europejskich na lata 2021-27. Przedstawiła interesujące z punktu widzenia wielkopolskich i lubuskich jednostek naukowych i przedsiębiorstw partnerstwa współfinansowane, gdzie partnerzy wnoszą wkłady finansowe i niepieniężne oraz partnerstwa współprogramowane, które funkcjonować będą na podstawie umów zawartych między Komisją Europejską a prywatnymi i publicznymi partnerami. Zainteresowanie wzbudziły także partnerstwa zinstytucjonalizowane, które zawierane są pomiędzy Komisją Europejską a państwami członkowskimi, traktowane jako zobowiązanie polityczne do podjęcia danego tematu i gwarancja, że polskie jednostki będą uczestniczyły w badaniach nad jego rozwojem.

W trakcie warsztatów nie zabrakło informacji praktycznych na temat udziału w partnerstwach. Zalety długoterminowego angażowania się jako uczestnik dużego publiczno-prywatnego partnerstwa typu joint undertaking zawieranego na poziomie Komisji Europejskiej w ramach kończącego się programu Horyzont 2020, przedstawiła Ana Cuadrado, Project Manager w Bio-based Industries Joint Undertaking. Z kolei przedstawiciel wielkopolskiego środowiska akademickiego, dr Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej, podzielił się z uczestnikami warsztatów praktycznymi poradami na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń w pracach w ramach Partnership for Robotics in Europe.

„Zależy nam na tym, aby faktycznie zaaktywizować udział i obecność partnerów z Wielkopolski w kolejnym programie ramowym UE na rzecz badań i innowacji” – podsumowała dyrektor Izabela Gorczyca, zachęcając do bliższego zapoznania się z listą kilkudziesięciu partnerstw, które powstaną po 2020 r. „Ci z Państwa, którzy na podstawie tej analizy stwierdzą, że mają potencjał i możliwości zaangażowania się w jedno lub kilka partnerstw, proszeni są o kontakt z Biurem Wielkopolski w Brukseli, które będzie wspierało nawiązanie takiej współpracy z partnerem” - zaznaczyła na koniec Izabela Gorczyca.

***

Europejskie partnerstwa, tworzone przez Komisję Europejską z państwami członkowskimi, przemysłem, ośrodkami badawczymi czy samorządami to część Programu Ramowego Horyzont 2020 stosunkowo mało znana w polskich regionach. Komisja Europejska uznając, że ta forma współpracy przynosi Unii Europejskiej znaczącą wartość dodaną zdecydowała, że duża część kolejnego Programu Ramowego Horyzont Europa będzie wdrażana właśnie poprzez europejskie partnerstwa. Oznacza to znaczące zwiększenie ich potencjału finansowego – a dla partnerów z Wielkopolski i Lubuskiego jest to otwarcie dodatkowych możliwości na pozyskiwanie unijnych środków.