Zaproszenie: Polska zagłosowała – Europa po wyborach

mt_ignore

Regiony partnerskie Wielkopolska i Hesja

serdecznie zapraszają na południowe wydarzenie

będące częścią cyklu „Europa po wyborach”

Polska zagłosowała

z udziałem

Anny Słojewskiej

brukselskiej korespondentki dziennika Rzeczpospolita

we wtorek, 15 października 2019, w godz. 12.30 – 14.30

(lekki lunch od godz. 12.30, wydarzenie zaczyna się o godz. 13:00)

w

Domu Regionów w Brukseli
Rue Montoyer 21
1000 Bruksela

Program:

Powitanie                

Izabela Gorczyca

Dyrektor Biura Wielkopolski w Brukseli

Prezentacja Anna Słojewska
korespondentka dziennika Rzeczpospolita
Dyskusja

Anna Słojewska

odpowie na pytania publiczności

O wydarzeniu:

Wybory parlamentarne w Polsce

Polska polityka znajduje się w połowie okresu wyborczego: w październiku 2018 r. odbyły się wybory samorządowe, a w maju 2019 r. europejskie. Prawicowo-konserwatywne „Prawo i Sprawiedliwość (PiS)" zdobyło 27 z 52 miejsc w Parlamencie Europejskim. Wybory parlamentarne w Polsce odbędą się 13 października 2019 r. Następnie, wiosną 2020 r. Polacy ponownie pójdą do urn, aby wybrać Prezydenta. Pomiędzy zachodnią i wschodnią częścią kraju istnieje wyraźny podział sympatii politycznych, podobnie jak między liberalnymi i proeuropejskimi dużymi miastami, takimi jak Warszawa czy Poznań, a bardziej konserwatywnymi mniejszymi ośrodkami i obszarami wiejskimi. Zgodnie z najnowszymi badaniami opinii publicznej, PiS prowadzi z około 41 proc. poparcia lub wyższym. Ten sukces tłumaczyć można poprawą świadczeń socjalnych, m.in. poprzez bezpośrednie transfery socjalne, oraz odwoływaniem się do silnej polskiej tożsamości. Opozycja zawarła cztery koalicje wyborcze. Największym poparciem cieszy się „Koalicja Obywatelska (KO)" z centroprawicową „Platformą Obywatelską (PO)” na czele, liberalną „.Nowoczesną (.N)", socjaldemokratyczną „Inicjatywą Polską (IP)" i „Zielonymi". Na trzy pozostałe ugrupowania koalicyjne składają się „Koalicja Polska (KP)" kierowana przez chrześcijańsko-demokratyczne „Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL)" i konserwatywny ruch „KUKIZ 15"; blok partii lewicowych „Lewica"; oraz skrajnie prawicowa „Konfederacja".

Czy PiS uzyska bezwzględną większość w wyborach, czy to opozycja wyłoni się z nich silniejsza? Czy zwycięzca w celu utworzenia stabilnego rządu będzie musiał sformułować powyborczą koalicję?

Polski parlament składa się z dwóch izb, niższej „Sejmu" z 460 posłami i wyższej „Senatu” złożonego ze 100 senatorów. Próg wyborczy wynosi 5%, a dla koalicji wyborczych 8%. Kadencja Sejmu i Senatu trwa cztery lata. Do głosowania uprawnieni są wszyscy obywatele powyżej 18 roku życia.

Wydarzenie w języku angielskim. Zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne na język niemiecki.

Prosimy rejestrować się za pomocą linku, klikając w czerwony tytuł wydarzenia.

eu.hessen.de/Polandhasvoted/

Cykl „Europa po wyborach"

Wybory krajowe są nie tylko istotne dla danego państwa, ale mają również coraz większe znaczenie w odniesieniu do polityki europejskiej. W związku z tym, w ślad za nimi idzie coraz większe zainteresowanie europejskich mediów. Cykl „Europa po wyborach" odzwierciedla tę europeizację opinii publicznej. W regularnych dyskusjach z ekspertami staramy się zwrócić uwagę na wybory krajowe w kontekście ogólnoeuropejskim.

* Informujemy, że podczas tego wydarzenia będą robione zdjęcia. Uczestnicząc w nim wyrażają Państwo zgodę na to, aby Przedstawicielstwo Kraju Związkowego Hesja przy UE oraz partnerzy współpracujący w ramach wydarzenia mogli utrwalić i wykorzystać Państwa wizerunek w prasie, na stronach internetowych, w mediach społecznościowych (np. na Facebooku i Twitterze) oraz w innych publikacjach.