unraj9 lipca 2019 r. Rada przyjęła zalecenia i opinie w sprawie polityki gospodarczej, zatrudnieniowej i fiskalnej poszczególnych państw członkowskich na 2019 r.

Ogólnie zalecenia te mają zachęcić państwa członkowskie do zwiększenia potencjału wzrostu gospodarczego poprzez modernizację gospodarek i dalsze wzmocnienie odporności.

Mimo niepewnej sytuacji na świecie i mniej sprzyjających warunków przewiduje się, że w 2020 r. gospodarki wszystkich państw członkowskich odnotują wzrost. Rekordowo niski jest też poziom bezrobocia. W tym kontekście zalecenia dla poszczególnych krajów dotyczą głównie realizacji reform strukturalnych, pobudzania strategii inwestycyjnych i zapewniania odpowiedzialnych polityk fiskalnych.

Przyjęcie zaleceń i opinii to ostatni etap europejskiego semestru 2019, czyli corocznego procesu koordynowania polityki gospodarczej. Rada Europejska przeprowadziła dyskusję na temat zaleceń dla poszczególnych krajów 20 czerwca. Elementy dotyczące zatrudnienia zostały zatwierdzone przez Radę ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Ochrony Konsumentów 8 lipca.

Europejski semestr to coroczny 6-miesięczny cykl równoległego monitorowania krajowych polityk gospodarczych i fiskalnych oraz zatrudnieniowych.

Co roku w marcu Rada Europejska wydaje wytyczne polityczne, a w kwietniu na ich podstawie państwa członkowskie przedstawiają:

Zalecenia po raz pierwszy dotyczą wszystkich 28 państw członkowskich UE, co ma związek z wyjściem Grecji z programu dostosowań gospodarczych w sierpniu 2018 r.

W marcu 2019 r. Rada przyjęła osobne zalecenie w sprawie polityki gospodarczej w strefie euro. Uczyniła to wcześniej niż w poprzednich latach, tak by przy zatwierdzaniu zaleceń dla poszczególnych krajów lepiej uwzględnić problemy strefy euro. 

Autor: consilium.europa.eu