diego zarowlaOkoło dwóch trzecich wzrostu gospodarczego w Europie w ostatnich dziesięcioleciach napędzane jest przez innowacje. Coroczna europejska tablica wyników innowacyjności zawiera ocenę porównawczą wyników w zakresie badań i innowacji państw całej UE.

Opublikowane wczoraj (17.06) przez Komisję Europejski Ranking Innowacyjności i Ranking Innowacyjności Regionów za 2019 r. pokazują, że wyniki UE w tej dziedzinie poprawiają się co roku od czterech lat z rzędu. Średnio od 2011 r. wyniki Unii Europejskiej w zakresie innowacji wzrosły o 8,8 %. Na poziomie globalnym w 2019 r. UE wyprzedziła po raz pierwszy Stany Zjednoczone i znalazła się na piątym miejscu (za Koreą Płd., Kanadą, Australią, Japonią). Przewaga UE nad Brazylią, Indiami, Rosją i RPA jest wciąż znaczna.

Dane dotyczące poszczególnych państw członkowskich zawarte w opublikowanych wczoraj rankingach pomagają państwom członkowskim, regionom i UE jako całości określać obszary, w których wyniki są dobre, oraz dziedziny, w których potrzebne są reformy polityczne sprzyjające propagowaniu innowacji.

W oparciu o uzyskane wyniki państwa UE dzielą się na cztery grupy: liderzy innowacji, silni innowatorzy, umiarkowani innowatorzy i słabi innowatorzy. Unijnym liderem innowacji w 2019 r. jest Szwecja. Polskę zaliczono do grupy państw tzw. umiarkowanych innowatorów (ang. Moderate Innovators).

Regionalna tablica wyników innowacji (RIS) jest regionalnym rozszerzeniem europejskiej tablicy wyników innowacji. Tablica obejmuje 238 regionów w 23 krajach UE i EOG oraz 5 krajów UE uwzględnione na poziomie krajowym.

Samo województwo wielkopolskie uznane zostało, tak jak cała Polska, za umiarkowanego innowatora. Wydajność innowacji w naszym regionie wzrosła od 2011 r. do 2019 r. o 4%.

Wielkopolska wybija się ponad średnią Polski w zakresie zgłoszeń patentowych i znaków towarowych, a względem średniej Unii Europejskiej – w zakresie szkolnictwa wyższego.

Jak wskazują autorzy Rankingu Innowacyjności Regionów z Komisji Europejskiej, region wielkopolski charakteryzował się w latach 2013-2017 znacznym wzrostem PKB na głowę mieszkańca (4,46%), przewyższającym wzrost w skali Polski (3,96%) i w skali średniej europejskiej (2,86%). Wysokość PKB na głowę mieszkańca Wielkopolski jest o 9% wyższa od średniej PKB na jednego mieszkańca Polski.

Struktura zatrudnienia w Wielkopolsce wskazuje na zatrudnienie w przemyśle ponad średnią dla Polski, przy jednocześnie znacząco niższej skali zatrudnienia w administracji publicznej. Wielkopolska charakteryzowała się też wyższą średnią ilości osób zatrudnionych w jednym przedsiębiorstwie, co wskazuje na obecność dużych przedsiębiorstw, przez co świadczy o atrakcyjności inwestycyjnej naszego regionu.

Źródło: Regional Innovation Scoreboard 2019 https://ec.europa.eu/docsroom/documents/35935