Zdjęcie pierwszeW środę we wspólnej siedzibie czterech regionów partnerskich, Wielkopolski, Hesji, Nowej Akwitanii i Emilii-Romanii w Brukseli odbyła się debata z szefem gabinetu komisarza Günthera H. Oettingera ds. budżetu, Michaelem Hagerem pt. „Spojrzenie na negocjacje WRF po wyborach europejskich”. Dyskutowano o negocjacjach toczących się obecnie wokół Wieloletnich Ram Finansowych (WRF) na lata 2021-2027, perspektywach ich zakończenia, oraz o nowych elementach budżetowych, które mogą pojawić się po 2021 roku.

Co do zasady państwa członkowskie znajdują porozumienie co do budżetu na sam koniec negocjacji. My mamy nadzieję, że stanie się to wcześniej” – podkreśliła przedstawicielka regionów partnerskich Marie-Pierre Mesplède, dyrektorka przedstawicielstwa Nowej Akwitanii. Zaznaczyła również, że w obecnych negocjacjach regiony partnerskie, Europejski Komitet Regionów i Parlament Europejski są sprzymierzeńcami.

 Podczas debaty Michael Hager zwrócił uwagę, że obecnie priorytetowe kwestie z punktu widzenia Komisji Europejskiej to modernizacja budżetu, uproszczenie, jego jakość oraz szybkość ustalenia kształtu przyszłych finansów. W kwestii ostatniego stwierdził: „Chcemy osiągnąć porozumienie i ustalić budżet za prezydencji fińskiej w Radzie UE na jesień tego roku (…) Fińska prezydencja ma dobrą pozycję negocjacyjną: są zainteresowani polityką spójności i mają silny sektor rolniczy”. Szef gabinetu komisarza Günthera H. Oettingera mówił także o tym, że wobec brexitu i niechęci państw członkowskich do zwiększania nakładu na finanse unijne – cięcia w niektórych obszarach budżetowych będą konieczne. Wskazał również na nowe elementy przyszłych Wieloletnich Ram Finansowych: instrument budżetowy dla strefy euro, który ma łączyć się z europejskim semestrem, oraz instrument budżetowy dotyczący przestrzegania praworządności w państwach członkowskich UE. W kontekście tego drugiego mechanizmu Michael Hager zaznaczył, że chodzi w nim o „ochronę gospodarczych i finansowych interesów UE”, a samo narzędzie ma „zamrażać środki” na wypadek, gdyby jedno z państwo nie przestrzegało praworządności. Choć, jak stwierdził „zdaje sobie sprawę, że spotka się tutaj z różnymi pozycjami negocjacyjnymi w Radzie UE”. W kwestii polityki spójności, szef gabinetu komisarza Günthera H. Oettingera podkreślił, że ta część budżetu UE to „historia sukcesu i nie możemy nie brać pod uwagę ważności tych funduszy”. Natomiast odnosząc się do Wspólnej Polityki Rolnej zaznaczył z kolei, że brana pod uwagę jest większa kontrola ze strony państw członkowskich tego sektora, oraz że jest to ostatni obszar, który nie został jeszcze uzgodniony w samym Parlamencie Europejskim.

Drugie zdjęcie

Autor tekstu i zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli