whatedfm plJuż za 2 dni odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego, a od jutra w kraju zapanuje cisza wyborcza. Dlatego dzisiaj przesyłamy ostatni artykuł z naszego cyklu informacyjnego o Parlamencie Europejskim, który rozpoczęliśmy 100 dni przed wyborami.

Dziękujemy, że czytaliście przygotowywane przez nas informacje i mamy nadzieję, że dzięki nim dowiedzieliście się kilku ciekawych rzeczy o Parlamencie … no i, że pójdziecie w niedzielę głosować. Wielkopolska walczy o 5 mandatów, a z prognoz wynika, że wszystko zależy od frekwencji. Jeśli w Wielkopolsce będzie ona niska, to wówczas będziemy mieć w Parlamencie Europejskim tylko 4 deputowanych. Byłaby to najniższa liczba w historii. Dlatego, żeby przekonać jeszcze nieprzekonanych, na koniec naszego cyklu zostawiliśmy coś naprawdę ważnego.

 Co tak naprawdę Parlament Europejski robi dla obywateli, jak realnie wpływa on na nasze życie i jakie rzeczy, często niedostrzegane, zmieniły się wokół nas dzięki jego działaniom? Poniżej kilka przykładów (wybranych z „przymrużeniem oka”), ale cała lista, z którą zachęcamy żebyście się zapoznali, znajduje się w załączniku.

Miłośnicy książek

Książki bywają drogie, więc UE umożliwia państwom członkowskim stosowanie obniżonych stawek podatku VAT dla książek drukowanych (minimum 5 % z wyjątkami o zerowej stawce) dla publikacji na nośnikach fizycznych. Obecnie omawiane są podobne przepisy dla książek elektronicznych.

Jako część ogólnych działań na rzecz promowania kultury UE pomaga obywatelom odkrywać różnorodność europejskich języków i tradycji literackich. Od 2009 r. przyznawana jest Europejska Nagroda Literacka, której celem jest wzbudzenie zainteresowania powieściami z innych krajów. UE finansuje przekłady książek z mniej popularnych języków (program „Kreatywna Europa”), promuje też literaturę słabo znanych krajów, która w przeciwnym razie raczej nie zyskałyby popularności.

Czytelnicy niewidomi, niedowidzący i z zaburzeniami odczytu druku potrzebują książek w specjalnych formatach. To dzięki unijnym regulacjom udostępnianie tej grupie czytelników książek we właściwym formacie na użytek własny nie wymaga zgody właściciela praw autorskich.

Mniej plastiku w morzach i rzekach

Odkąd Parlament przyjął nowe zasady ograniczające stosowanie reklamówek w 2015 r., 72% Europejczyków twierdzi, że używa ich mniej. Kolejnym przełomem w walce o ograniczenie plastikowych odpadów był marzec 2019 r., kiedy Parlament zatwierdził nową ustawę zakazującą szeregu plastikowych artykułów jednorazowego użytku, w tym talerzy, sztućców i słomek.

Tańsze rozmowy telefoniczne

Dzięki zniesieniu opłat roamingowych w czerwcu 2017 r., niezależnie od tego, gdzie na terenie Unii Europejskiej się znajdujesz, możesz rozmawiać, wysyłać SMS-y i korzystać z internetu mobilnego na takich samych warunkach jak w domu. Europejczycy mogą również korzystniej kontaktować się z bliskimi w innych krajach UE, ponieważ 15 maja 2019 r. weszło w życie ograniczenie kosztu rozmów międzynarodowych wewnątrz UE do nie więcej niż 19 centów za minutę.

A co zmieniło się w samej Wielkopolsce dzięki działaniom podejmowanym przez instytucje unijne, w tym właśnie Parlament Europejski? Oto kilka przykładów:

Co Europa robi dla mnie

Co robią posłowie do PE

Wszystko, co musisz wiedzieć o wyborach europejskich w 2019 r.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli na podst. Parlamentu Europejskiego i Monitora Wielkopolski