Wręczono Nagrodę Sacharowa

SacharowaW tym roku Nagrodę Sacharowa Parlament Europejski przyznał więzionemu w Rosji ukraińskiemu reżyserowi i dramaturgowi Ołehowi Sencowowi. Na ceremonii w Strasburgu reprezentowała go jego kuzynka oraz jeden z broniących go prawników. Sam Sencow odsiaduje wyrok 20 lat więzienia w łagrze.

Ołeha Sencowa aresztowano niedługo po tym jak Rosja przejęła władzę na zaanektowanym Półwyspie. Ukraińskiego reżysera oskarżono o „przygotowywanie zamachów terrorystycznych”. Już wcześniej za więźnia sumienia uznała go m.in. Amnesty International. Teraz za „wolność myśli” nagrodził go Parlament Europejski.

List od Sencowa do europosłów
Sencow odbywa w rosyjskim łagrze karę 20 lat więzienia. W Strasburgu reprezentowali go jego kuzynka Natalia Kaplan oraz jego prawnik Dymitr Dinze. Kaplan opowiedziała europosłom nie tylko o życiu Sencowa, ale także jego dzieje już po aresztowaniu – tortury, bicie w celi i wreszcie szybki proces, który skrytykowały międzynarodowe organizacje prawnicze. Sam Sencow przez 145 dni prowadził także w łagrze głodówkę protestacyjną, domagając się zwolnienia z rosyjskich aresztów wszystkich ukraińskich więźniów politycznych. „Ołeh jest osobą, która nie może się poddać i po prostu spokojnie siedzieć. Z natury jest bojownikiem” – tłumaczyła Natalia Kaplan.

Przeczytała też wiadomość od samego Sencowa. „Nie mogę być obecny w tej sali, ale słychać tu moje słowa. Nawet jeśli ktoś inny je wypowiada, słowa są głównym narzędziem człowieka i często jego jedynym narzędziem, zwłaszcza gdy wszystko inne zostało zabrane” – głosi oświadczenie ukraińskiego reżysera.

Tajani: Ta nagroda to zobowiązanie

Wręczając nagrodę przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wspomniał o odwadze Ukraińca. „Strajk głodowy Sencowa i z odwagą publicznie głoszone poglądy uczyniły z niego symbol walki o uwolnienie więźniów politycznych przetrzymywanych w Rosji i na całym świecie” – mówił Tajani.

Wezwał przy tym do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia nie tylko Sencowa, ale wszystkich innych nielegalnie przetrzymywanych w Rosji i na Półwyspie Krymskim obywateli Ukrainy, a także innych uwięzionych wcześniejszych laureatów Nagrody Sacharowa. „Ta nagroda to nie tylko wyróżnienie. To zobowiązanie. A my wspieramy naszych laureatów” – mówił. Przypomniał, że nagroda dla Sencowa wręczana jest w chwili, gdy napięcie między Ukrainą a Rosją wzmogło się. Dlatego zaapelował o deeskalację sytuacji oraz wyraził poparcie dla przywrócenia integralności terytorialnej Ukrainy.

Ołeh Sencow jest pierwszym Ukraińcem, który otrzymał Nagrodę Sacharowa. Wyróżnienie to przyznawane jest od 1988 r.

Autor: Euractiv