en positive horizontal logotype rgb 002Prezydencja austriacka wypracowała dziś wstępne porozumienie z Parlamentem Europejskim w sprawie środków ułatwiających obrót towarami w UE. Nowe przepisy usprawnią i rozszerzą stosowanie zasady wzajemnego uznawania.

 

"Szersze zastosowanie zasady wzajemnego uznawania jest dobre dla producentów, dobre dla handlowców i dobre dla konsumentów. Nowe przepisy będą oznaczać mniej biurokracji, więcej szans biznesowych, szerszy wybór i bardziej konkurencyjne ceny"

-Margarete Schrambök, austriacka minister spraw cyfrowych i gospodarczych

Zasada wzajemnego uznawania ma być stosowana sprawniej, gdyż proponowane rozporządzenie:

Gdy Rada i Parlament formalnie przyjmą proponowane rozporządzenie i wejdzie ono w życie, nowe przepisy zaczną obowiązywać 12 miesięcy później.

Co dalej?

Zanim rozporządzenie zostanie formalnie przyjęte, Parlament Europejski i Rada muszą zatwierdzić wstępne porozumienie.

W obecnej sytuacji prawnej firmy nie mogą skutecznie polegać na zasadzie wzajemnego uznawania, kiedy wchodzą na nowe rynki w innych państwach UE. Towarom legalnie wprowadzonym do obrotu w jednym państwie UE nadal czasem bez powodu odmawia się dostępu do rynku w innym państwie UE. W związku z tym firmy, gdy próbują wejść na nowy rynek, mają w zwyczaju dostosowywać swoje towary do odmiennych wymogów takiego rynku. Generuje to niepotrzebne koszty i opóźnienia.

Zasada wzajemnego uznawania wynika z orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. To jeden ze sposobów, dzięki któremu możliwy jest swobodny przepływ towarów na rynku wewnętrznym. W myśl zasady wzajemnego uznawania państwo członkowskie nie może zabronić sprzedaży na swoim terytorium produktów, które zostały legalnie wprowadzone do obrotu w innym państwie członkowskim, nawet jeśli produkty te powstały zgodnie z innymi przepisami technicznymi niż produkty lokalne. Jedynym wyjątkiem od tej zasady są ograniczenia wynikające z uzasadnionego interesu publicznego, proporcjonalne do realizowanych celów.

Projekt nowego rozporządzenia Komisja przedstawiła 19 grudnia 2017 r. jako element pakietu towarowego, na który składa się jeszcze proponowane rozporządzenie o przepisach i procedurach dotyczących przestrzegania i egzekwowania unijnej legislacji harmonizacyjnej w zakresie towarów.

Autor: Rada Europejska