Przejdź do treści

PE za kolejnym obniżeniem stawek roamingowych

wp13Parlament Europejski przegłosował pakiet telekomunikacyjny ograniczający ceny połączeń w UE. Dodatkowo znalazły się tam zapisy wspomagające rozwój superszybkiej sieci 5G oraz systemu połączeń alarmowych do roku 2020.

Dzięki nowym przepisom po raz kolejny spadną ceny połączeń w roamingu w państwach członkowskich UE oraz tych należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Dzięki inicjatywie „Roam Like at Home” dodatkowe opłaty za połączenia wykonywane zagranicą zostały w 2017 r. zniesione. Teraz PE wziął na celownik opłaty za połączenia wykonywane w kraju, ale do zagranicznego abonenta.

 

PE chce, aby w tym przypadku maksymalna cena 1 minuty rozmowy komórkowej wynosiła 19 eurocentów (ok. 1 zł), zaś wysłanie SMS-a kosztowało maksymalnie 6 eurocentów (ok. 32 groszy). „Koniec z wysokimi opłatami za połączenia międzynarodowe w całej UE” – obwieściła na Twitterze tuż po głosowaniu pracująca nad tymi przepisami europosłanka Róża Thun (EPL, PO).

Twitter: Róża Thun

Za nowym pakietem telekomunikacyjnym zagłosowało 584 europosłów, przeciw było 42, zaś 50 wstrzymało się od głosu.

Lepsza ochrona smartfonów i szybsze 5G

W nowym pakiecie znalazły się także zapisy zobowiązujące dostawców usług do lepszej ochrony użytkowników smartfonów, a przede wszystkim do skuteczniejszego szyfrowania komunikatorów takich jak WhatsApp czy Skype. Wprowadzono ponadto prawo do zachowania numeru telefonu przez okres do 1 miesiąca po rozwiązaniu umowy oraz prawo do zwrotu niewykorzystanego przedpłaconego kredytu po rozwiązaniu umowy, a także prawo do odszkodowania w przypadku opóźnienia lub nadużycia przy zmianie numeru.

Państwa członkowskie muszą także przyspieszyć prace nad rozwojem sieci 5G i ułatwić operatorom działania w tym kierunku. Chodzi przede wszystkim o udostępnienie spektrum radiowego odpowiedniego dla 5G od 2020 r., aby osiągnąć cel „Mapy drogowej UE dla 5G„, jakim jest posiadanie sieci 5G w co najmniej jednym dużym mieście w każdym państwie UE do 2020 r.

PE zobowiązał także państwa członkowskie do zwiększenia inwestycji w rozwój specjalnych sieci alarmowych, które w razie wystąpienia sytuacji kryzysowych ostrzegą za pomocą SMS lub aplikacji mobilnych mieszkańców danego terytorium. Państwa członkowskie będą miały na wprowadzenie systemu 42 miesiące od wejścia dyrektywy w życie.

Co dalej?

Pakiet telekomunikacyjny musi jeszcze zatwierdzić Rada Europejska. Jeśli to zrobi, dyrektywa wejdzie w życie 15 maja 2019 r. Stawki roamingowe spadną od razu, zaś państwa członkowskie będą miały 2 lata na wdrożenie reszty zapisów, z wyjątkiem tych o sieci alarmowej, na które będzie więcej czasu.

Autor: Euractiv