EU PWIDr Gabriella Colucci, założycielka dwóch firm biotechnologicznych odkrywających nowe, roślinne cząsteczki do zastosowań przemysłowych, zdobyła pierwszą nagrodę 2018 EU Prize for Women Innovators w wysokości 100 tys. euro. Ceremonia wręczenia odbyła się 21 czerwca 2018 w Brukseli.

Dr Colucci, której firmy posiadają 14 patentów na nowo odkryte cząsteczki, zdradziła, że ​​długo nie była osobą, która wie, co chce robić. – Zwizualizowałem swoje marzenie, gdy miałam 45 lat – powiedziała podczas ceremonii. W tym czasie pracowała jako naukowiec w USA, ale wróciła do Neapolu we Włoszech, aby założyć swoją pierwszą firmę, Arterra Bioscience. Firma wykorzystuje specjalistyczną technologię, aby dowiedzieć się, w jaki sposób komórki roślinne przesyłają sobie sygnały, co pozwala naukowcom zidentyfikować molekuły, które mogą być użyteczne dla przemysłu.

Drugą nagrodę w wysokości 50 tys. euro otrzymała Alicia Asín Pérez (Hiszpania), szefowa i założycielka firmy Libelium. Firma ta dostarcza czujniki wysyłające dane i łączy je z chmurą. Usługa została wykorzystana m.in. do oceny zdrowia parków i terenów zielonych w Hiszpanii, do śledzenia statków wyścigowych podczas zawodów w Niemczech oraz do monitorowania rzek w Kolumbii, aby zapobiec powodziom.

Trzecią laureatką, która otrzymała 30 tys. euro, jest Walburga Fröhlich z Austrii. Jej działalność ułatwia osobom niepełnosprawnym wejście na rynek pracy i angażowanie się w życie publiczne. Firma atempo tłumaczy złożone teksty rządowe na formaty, które są łatwo zrozumiałe dla osób niepełnosprawnych i którym trudno przychodzi uczenie się.

 

Nagrodę dla najlepszej innowatorki w wieku poniżej 30 lat, tzw. Rising Innovator, otrzymała Karen Dolva z Norwegii – współzałożycielka firmy No Isolation. Firma działa na rzecz poprawy komunikacji między odizolowanymi społecznie osobami a światem zewnętrznym. Ich pierwszym produktem był robot, który umożliwia dzieciom przykutym do łóżka z ciężkimi, długotrwałymi chorobami, interakcję z przyjaciółmi i uczęszczanie do szkoły. Robot zajmuje fizyczne miejsce dziecka w klasie, a chore dziecko może komunikować się z przyjaciółmi i nauczycielami za pośrednictwem urządzenia.

Unijny komisarz ds. Badań, nauki i innowacji Carlos Moedas, który wręczał nagrody zwrócił uwagę, że młode kobiety bardzo angażują się w naukę – zdobywają niemal 43% unijnych grantów w ramach Działań Marii Skłodowskiej-Curie na wspieranie mobilności naukowców. Dodał jednak, że na drodze ich kariery pojawiają się „niewidzialne blokady”. Trzeba znaleźć rozwiązanie tego problemu, powiedział.

Posłanka Eva Kaili, która jest autorytetem w Parlamencie Europejskim w sprawie blockchain i cyberbezpieczeństwa, powiedziała, że płeć ma wpływ na to, jak traktowano ją, gdy brała udział w niektórych konferencjach. – Kiedy po raz pierwszy poszłam na imprezę dotyczącą blockchain, wszyscy myśleli, że pracuję tam dla gastronomii albo że jestem osobą towarzyszącą komuś. Wciąż istnieje silne przekonanie, że niektóre miejsca nie są dla kobiet – powiedziała.

– Musimy mieć pewność, że każda firma, która otrzymuje fundusze unijne, ma kobiety na pokładzie – odpowiedziała na pytanie, co można zrobić, aby naprawić sytuację.

Według UE, kobiety stanowią zaledwie 34,4% osób samozatrudnionych w UE i tylko 30% nowych przedsiębiorców.

Celem nagrody EU Prize for Women Innovators jest uznanie przedsiębiorczyń, które wykorzystały innowacje naukowe do stworzenia udanego biznesu.

Źródło: kpk.gov.pl