transportPrawie 150 mln euro unijnych środków pomoże w modernizacji transportu publicznego i sieci kanalizacyjnej w Łodzi oraz Poznaniu. Stolica Wielkopolski rozbuduje linie tramwajowe oraz zwiększy tabor. Z kolei w Łodzi pieniądze z Funduszu Spójności posłużą m.in. do renowacji oczyszczalni ścieków i rozbudowy sieci kanalizacyjnej, z czego skorzysta ponad 14 tys. mieszkańców.

94 mln euro z Funduszu Spójności przeznaczono na modernizację systemu transportu publicznego w Łodzi – trzecim co do wielkości polskim mieście. Trwa budowa nowych linii i remont zajezdni tramwajowych. Projekt obejmuje też zakup 30 nowych tramwajów. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo sieci i czystość powietrza oraz poprawi strumień ruchu, z korzyścią dla 700 tys. mieszkańców miasta.

Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu skomentowała: - W dziedzinach sieci wodociągowych, ale też zdrowia, innowacji czy infrastruktury energetycznej inwestycje z Funduszu Spójności przyczyniają się do poprawy codziennego życia ludzi w Polsce i w ramach następnego długoterminowego budżetu UE nadal tak będzie.

Kolejne 55 mln euro z Funduszu Spójności przeznaczono na modernizację sieci wody pitnej i kanalizacji ściekowej w Poznaniu. Projekt obejmuje renowację oczyszczalni ścieków i kilku kilometrów sieci kanalizacyjnych oraz budowę 126 km nowych sieci kanalizacyjnych, które umożliwią przyłączenie do sieci ponad 14 tys. mieszkańców. Trwa ponadto modernizacja stacji uzdatniania wody pitnej, aby zapewnić wysoką jakość i bezpieczeństwo dostaw wody jednej trzeciej z ponad półmilionowej ludności Poznania.

Autor: Komisja Europejska