Spotkanie w Antwerpii poświęcone znanemu orientaliście z Poznania - prof. Wojciechowi Skalmowskiemu

W sobotę 17 marca br. w Antwerpii odbyło się wydarzenie poświęcone twórczości prof. Wojciecha Skalmowskiego, pochodzącego z Poznania krytyka literackiego, eseisty oraz znawcy kultury irańskiej, które upamiętniło jego 10. rocznicę śmierci. Spotkanie odbyło się w Muzeum MAS i stanowiło wydarzenie towarzyszące corocznej konferencji zorganizowanej przez Belgijskie Towarzystwo Królewskie na rzecz Studiów Orientalnych. Współorganizatorem wydarzenia była Ambasada RP w Królestwie Belgii wraz z Biurem Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli.

 DYfv6jqXkAIY6aq

Spotkanie upamiętniające prof. Skalmowskiego otworzył Ambasador RP, Artur Orzechowski. O twórczości profesora mówili naukowcy z europejskich uniwersytetów: dr Marie-Anne Persoons z Uniwersytetu w Antwerpii, prof. Jan Dierick z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven oraz dr Szymon Grzelak z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na spotkaniu obecna była żona znanego eseisty, Pani Barbara Skalmowska.

Belgijskie Towarzystwo Królewskie na rzecz Studiów Orientalnych wydaje co roku publikację naukową na temat dorobku kultury orientalnej. Tegoroczna edycja została poświęcona prof. Wojciechowi Skalmowskiemu i stanowi hołd oddany jego twórczości. Książkę otwiera przedmowa Ambasadora RP, Artura Orzechowskiego. Zawarto w niej także artykuł dr Szymona Grzelaka pt. „Formalne i empiryczne metody w twórczości prof. Wojciecha Skalmowskiego”.

Na zdjęciu od lewej: dr Szymon Grzelak, przedstawiciele Belgijskiego Towarzystwa Królewskiego na rzecz Studiów Orientalnych, Barbara Skalmowska, Ambasador Artur Orzechowski.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli