KEKomisja Europejska wskazała dziś sposoby zakończenia programu lepszego stanowienia prawa.

Dzisiejszy przegląd zawiera analizę reform wprowadzonych w celu zagwarantowania, że proces kształtowania polityki będzie przejrzysty i skuteczny, ukierunkowany na priorytety i oparty na potwierdzonych danych, jak również informacje dotyczące działań, które należy podjąć. Lepsze uregulowania prawne stanowią podstawę prac Komisji mających na celu realizację przedstawionych przez przewodniczącego Jeana-Claude'a Junckera 10 priorytetów politycznych, poprzez zagwarantowanie, że Komisja będzie działać jedynie wtedy, gdy działania UE będą generować wartość dodaną, i w sposób skutkujący jak najmniejszymi obciążeniami.

 

Pierwszy wiceprzewodniczący Komisji, Frans Timmermans, powiedział: Dzisiejsza rzeczywistość nacechowana jest złożonymi wyzwaniami politycznymi. Bardziej niż kiedykolwiek, musimy mieć pewność, że nasze strategie polityczne są solidnie oparte na potwierdzonych danych i faktach, opracowane z zachowaniem jak największej przejrzystości i pełnej rozliczalności. Program lepszego stanowienia prawa Komisji Europejskiej oznacza, że zarówno my sami, jak i inne zainteresowane strony, otrzymamy lepsze instrumenty umożliwiające realizację tego celu.

Przeprowadzony przez Komisję przegląd prowadzonego przez nią programu lepszego stanowienia prawa pokazuje, że wprowadzone nowe instrumenty dają solidną podstawę do podjęcia we właściwym czasie rozsądnych decyzji politycznych. Szerszy dialog ze społeczeństwem, systematyczna i wysokiej jakości ocena podejmowanych decyzji i ich skutków, a także wzmocnione podejście „REFIT”, umożliwiły lepszą ocenę nowych wniosków i obowiązującego prawodawstwa. To podejście zmusza decydentów politycznych oraz zainteresowane strony do oparcia swojej argumentacji na potwierdzonej wiedzy i przewidywanych skutkach. Dodatkowym elementem jest nowe podejście do egzekwowania przepisów, aby zapewnić szybkie i skuteczne przestrzeganie przyjętego prawodawstwa.

Zmniejszanie zbędnych kosztów bez narażania celów politycznych

Jakkolwiek osiąganie celów każdej polityki wiąże się z pewnymi kosztami, powinny one być ograniczone do minimum. Komisja stale proponuje eliminowanie zbędnych kosztów regulacyjnych w oparciu o indywidualną ocenę każdego przypadku i w porozumieniu z podmiotami ponoszącymi koszty i czerpiącymi korzyści z prawodawstwa UE.

Zgodnie z zobowiązaniem podjętym w porozumieniu międzyinstytucjonalnym w sprawie lepszego stanowienia prawa, Komisja dokonała oceny alternatywnych sposobów zmniejszenia obciążeń, w tym określania celów zmniejszenia obciążeń w poszczególnych sektorach. W oparciu o swoją analizę Komisja będzie w swoich badaniach i ocenach skutków w bardziej konsekwentny sposób przedstawiać informacje na temat kosztów i korzyści, zwiększy starania na rzecz ilościowego określania takich skutków i, tam, gdzie to możliwe, przedstawienia celu zmniejszenia obciążeń w odniesieniu do każdej propozycji zmiany przepisów prawnych.

Włączenie starań na rzecz lepszych uregulowań prawnych do podstawowych zasad pracy Komisji.

Przyjęty w 2015 r. program na rzecz lepszego stanowienia prawa jest kompleksowym pakietem reform, obejmującym cały cykl kształtowania polityki, który ma się przyczynić do zwiększenia otwartości i przejrzystości procesu decyzyjnego UE i do poprawy jakości nowych przepisów poprzez lepszą ocenę skutków proponowanych aktów ustawodawczych i poprawek. Będzie on także stanowić zachętę do stałego i spójnego przeglądu istniejących przepisów UE, tak aby były one realizowane w jak najbardziej efektywny i skuteczny sposób.

Wiele już osiągnięto, a Komisja będzie kontynuować prace nad doskonaleniem polityki lepszych uregulowań prawnych i włączaniem jej do podstawowych zasad swojej pracy. Będzie to obejmować całościową ocenę sposobu, w jaki program lepszego stanowienia prawa zostanie wdrożony przed końcem kadencji obecnej Komisji.

Kontekst

Wytyczne polityczne przewodniczącego Junckera, na podstawie których Parlament wybrał obecną Komisję, zawierają wyraźne zobowiązanie na rzecz lepszego stanowienia prawa. Oprócz wprowadzania wewnętrznych reform Komisja przedstawiła i ukończyła pomyślnie negocjacje w sprawie nowego porozumienia międzyinstytucjonalnego z Parlamentem Europejskim i Radą, aby zaktualizować i umocnić wspólne porozumienie w odniesieniu do lepszego stanowienia prawa.

Więcej informacji:

Zakończenie prac w zakresie lepszego stanowienia prawa Lepsze rozwiązania na rzecz lepszych wyników

Badanie Flash Eurobarometr na temat postrzegania regulacji prawnych przez przedsiębiorstwa

Arkusz informacyjny „Lepsze stanowienie prawa” (13 września 2017 r.)

Program REFIT

Platforma REFIT

Porozumienie międzyinstytucjonalne w sprawie lepszego stanowienia prawa

Portal „Zmniejsz formalności”

Komunikat prasowy dotyczący Programu lepszego stanowienia prawa

Zestawienie informacji na temat Programu lepszego stanowienia prawa

Autor: Komisja Europejska