Przyjazna i bezpieczna komunikacja miejska, czyste miasta tonące w zieleni – co zrobić, by tak właśnie było w całej Unii Europejskiej? Komisja Europejska publikuje Zieloną księgę i rozpoczyna debatę na temat mobilności w mieście.

Europejskie miasta są różne, ale wszystkie stoją przed podobnymi wyzwaniami: zatory, zanieczyszczenie środowiska i bezpieczeństwo. Zielona księga ma zwrócić uwagę Europejczyków na miejski wymiar polityki transportowej, a zwłaszcza na innowacyjne działania wprowadzane przez pionierskie miasta Europy – komentuje wiceprzewodniczący KE Jacques Barrot odpowiedzialny za transport. Jak wyjaśnia, Komisja chce uzyskać odpowiedź na pytanie, w jaki sposób Europa może wesprzeć te działania.
Unia Europejska umieściła przyjazny i bezpieczny transport miejski na liście swoich priorytetów. Nawiązując do inicjatywy Tydzień mobilności 2007, Komisja Europejska postanowiła zainicjować debatę na temat poruszania się w mieście.

Zielona księga, zatytułowana „W kierunku nowej kultury mobilności w mieście”, ma pobudzić do refleksji nad niezwykle ważnymi kwestiami, które dotyczą wszystkich miast Europy:

- W jaki sposób zmniejszyć ruch na głównych drogach, nie utrudniając zbytnio życia ich użytkownikom?
- Jak pogodzić wzrost mobilności, ochronę środowiska i niezależność energetyczną?
- Jak przekonać obywatela, że warto poruszać się pieszo lub na rowerze?
W Zielonej księdze znalazły się także sugestie w sprawie wytyczania "zielonych stref" w miastach narażonych na uciążliwe korki i nadmierny ruch oraz w sprawie poboru opłat za wjazd do centów miast.

W ramach tej ogólnoeuropejskiej debaty Komisja chce udzielić głosu wszystkim zainteresowanym stronom, które będą mogły podzielić się opinią na temat nowych inicjatyw, oraz planuje określić dziedziny, w jakich potrzebne jest działanie na poziomie Unii.

Konsultacje zakończą się 15 marca przyszłego roku. Jesienią 2008 r. powstanie natomiast plan działania „Ochrona Europy. Zapewnienie bezpieczeństwa usług w sektorze energii i transportu w Unii Europejskiej.” Więcej informacji na temat Zielonej księgi oraz procesu konsultacji można znaleźć na stronie:
 ŹRÓDŁO: Komisja Europejska