Ponad 3 miesiące trwały przygotowania do zajęcia wspólnego stanowiska trzech regionów względem zaproponowanego przez Komisję Europejską dokumentu pn. „Strategia UE w zakresie wspierania państw członkowskich w ograniczaniu szkodliwych skutków spożywania alkoholu”.

Przedstawicielstwa regionów w Brukseli, mające siedzibę w tym samym budynku, współpracują od kilku lat. Tym razem wspólne działanie przybiera charakter lobbingowy. Ma na celu zwrócenie uwagi na pewne zapisy w „strategii alkoholowej”, które mogą powodować naruszenie zasady subsydiarności, będącej jedną z podstawowych zasad gwarantowanych przez traktaty UE. Zasada ta, nazywana też inaczej zasadą pomocniczości mówi, że na szczeblu wspólnotowym powinny być podejmowane wyłącznie te działania, które zapewnią większą skuteczność niż wtedy gdyby były prowadzone w ramach kompetencji rządów poszczególnych państw członkowskich. Subsydiarność wytycza więc ścisłe granice w podziale zadań między organami UE a administracjami rządowymi (również władzami regionalnymi lub lokalnymi), stojąc tym samym na straży samodzielności tych ostatnich. Jest jedną z najpilniej strzeżonych przez państwa członkowskie zasad prowadzenia polityki w Unii.

Regiony Wielkopolska, Hesja i Emilia-Romagna wyrażają w swym wspólnym stanowisku zadowolenie z faktu, iż Komisja Europejska zamierza wspierać kraje członkowskie w wysiłkach skierowanych na zwalczanie skutków szkodliwości nadmiernego spożycia alkoholu. Wszyscy dostrzegamy bowiem destrukcyjny wpływ alkoholu na wiele sfer życia społecznego, jak choćby spożywanie alkoholu przez nieletnich, dużą ilość wypadków drogowych powodowanych przez osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, zaniedbania rodzinne i przemoc względem dzieci czy niekorzystny wpływ alkoholu na wydajność pracy. Jednocześnie jednak regiony pragną podkreślić wagę swoich własnych działań na tym polu. Kraje członkowskie od lat niezależnie przygotowują i wdrażają krajowe strategie przeciwdziałania uzależnieniom, kierując się przy tym własną, kulturową specyfiką spożycia alkoholu oraz lokalnymi zwyczajami konsumpcyjnymi. Dzięki takiemu indywidualnemu podejściu, na poziomie lokalnym - w regionach i gminach wdrażane są najbardziej efektywne rozwiązania.

W przyjętym stanowisku regiony zwracają uwagę, iż nie jest konieczne wprowadzanie na poziomie europejskim takich regulacji, które zostały już wypracowane w ramach strategii narodowych jak np. ustalanie jednolitego wieku progowego dla sprzedaży alkoholu czy wprowadzanie napisów ostrzegawczych na etykietach butelek. W przygotowaniu stanowiska ze strony polskiej kierowano się również opinią Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Stanowisko to jest także w wielu miejscach zbieżne z opinią wyrażoną przez Komitet Regionów podczas ostatniej Sesji Plenarnej w czerwcu br., w której uczestniczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak. Sprawozdawcą tematu dot. strategii alkoholowej podczas tejże Sesji był Volker Hoff, Minister Minister Spraw Federalnych i Europejskich Kraju Związkowego Hesja.
Stanowisko w sprawie dyrektywy alkoholowej zostanie przekazane Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Parlamentu Europejskiego, mającej głosować nad przyjęciem „Strategii” podczas najbliższego posiedzenia w dniach 16/17 lipca br. We wrześniu stanowisko zostanie prawdopodobnie oficjalnie podpisane w Brukseli i przekazane Komisji Europejskiej. Do jego poparcia zaproszone są również inne zainteresowane regiony.
Załączniki:
Wspólne stanowisko regionów Wielkopolska, Hesja i Emilia-Romagna
Opinia Komitetu Regionów
Opinia PARPA