logo komisja31 marca Komisja rozpoczęła internetowe konsultacje publiczne w sprawie urzędu ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA). Jednym z elementów reakcji UE na pandemię COVID-19 i silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej jest poprawa zdolności i gotowości Europy do reagowania na transgraniczne zagrożenia zdrowia i sytuacje nadzwyczajne.

Stella Kyriakides, komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności, stwierdziła: Pandemia COVID-19 ujawniła luki w naszej zbiorowej gotowości i zdolności reagowania. Unijny urząd ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia (HERA) stanowi zasadniczy element rozwiązania, którego potrzebujemy, aby przygotować się lepiej i szybciej reagować na kolejny kryzys zdrowotny. HERA wzmocni nasze zdolności w zakresie prognoz, przygotowania, przewidywania i reagowania. Będziemy bardzo uważnie słuchać opinii zainteresowanych stron, aby zagwarantować, że urząd umożliwi jak najszybsze sprostanie obecnym i przyszłym wyzwaniom. Przygotujemy również ambitny wniosek, dzięki któremu HERA stanie się silnym filarem Europejskiej Unii Zdrowotnej.

Konsultacje są otwarte przez sześć tygodni od 31 marca i składają się z pytań dotyczących:

Kontekst

Jak ogłosiła przewodnicząca Ursula von der Leyen w swoim orędziu o stanie Unii we wrześniu 2020 r., HERA jest częścią Europejskiej Unii Zdrowotnej. Zapewni ona specjalną strukturę do celów badań, produkcji i wdrażania medycznych środków przeciwdziałania podczas kryzysu zdrowotnego o podłożu naturalnym lub będącego skutkiem zamierzonych działań. HERA mogłaby wykorzystywać prognozowanie, nadzór i badania rynku do planowania i koordynowania medycznych środków przeciwdziałania.

W ramach przygotowań nowego urzędu ds. gotowości i reagowania na wypadek stanu zagrożenia zdrowia, w dniu 17 lutego Komisja uruchomiła nowy europejski plan gotowości do obrony biologicznej przed wariantami COVID-19 pod nazwą „Inkubator HERA”. HERA będzie rozbudowywać działania zapoczątkowane przez inkubator i stworzy stałą strukturę dla modelowania ryzyka, globalnego nadzoru, transferu technologii, zdolności produkcyjnych, mapowania ryzyka w łańcuchu dostaw, elastyczności zdolności produkcyjnej oraz badań i rozwoju w dziedzinie szczepionek i medycyny.

Dalsze kroki

Konsultacje potrwają 6 tygodni, do 12 maja 2021 r.

Równolegle z konsultacjami Komisja przeprowadzi również rozmowy z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami.

Dokładny zakres kompetencji HERA zostanie przedstawiony we wniosku ustawodawczym jeszcze w tym roku. Komisja uwzględni otrzymane informacje zwrotne przed sfinalizowaniem wniosku ustawodawczego.

Dodatkowe informacje

Otwarte konsultacje publiczne

Europejska Unia Zdrowotna

Autor: Komisja Europejska