UE potępia rosyjską dezinformację w trakcie wyborów do PE

Komisja Europejska przedstawiła w piątek wnioski na temat dezinformacji w trakcie kampanii wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Zebrane dowody wskazują na...

więcej
UE potępia rosyjską dezinformację w trakcie wyborów do PE

Największe wydarzenie nt. przyszłości badań i innowacji w Brukseli – zachęcamy do udziału!

Komisja Europejska zaprasza na Europejskie Dni Badań i Innowacji w Brukseli, które odbędą się w dniach 24-26 września 2019 r....

więcej
Największe wydarzenie nt. przyszłości badań i innowacji w Brukseli – zachęcamy do udziału!

Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim nabierają kształtu

Dwa tygodnie temu wybraliśmy Parlament Europejski, a politycy i media w Polsce już koncentrują swoją uwagę na kolejnych wyborach, do...

więcej
Grupy polityczne w Parlamencie Europejskim nabierają kształtu

Aktualności

Europejskie miasta i regiony na wspólnym wydarzeniu nt. spójności terytorialnej

1W dniu 9 października br. w siedzibie Biura Wielkopolski w Brukseli odbył się warsztat w ramach 16. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast (EWRC). Wydarzenie zostało zorganizowane przez międzynarodowy konglomerat, w którym Wielkopolska pełniła rolę wicelidera. Pozostałymi partnerami były: prowincja Barcelony, miasta Kopenhaga i Malmö oraz region Hanower. W tegorocznej debacie pt. „Łącząc obszary miejskie i wiejskie - działania na rzecz spójności terytorialnej” Wielkopolskę reprezentowała Anna Hadyńska, przedstawiciel Departamentu Polityki Regionalnej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W debacie głos zabrali również przedstawiciele pozostałych partnerów z Hiszpanii, Danii i Szwecji.

2Wydarzenie otworzył Guido Castellano, Wicedyrektor Działu ds. koncepcji i spójności rozwoju obszarów wiejskich w Dyrekcji Generalnej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Komisji Europejskiej. W swoim przemówieniu podkreślił, że powiązania miejsko-wiejskie zasługują na szczególną uwagę, przede wszystkim w kontekście rozwoju obszarów wiejskich i spójności. Podkreślił również istotę dyskusji z przedstawicielami z różnych części Europy ze względu na ich różnorodną specyfikę. Jak powiedział: „Obszary wiejskie pełnią coraz ważniejszą rolę w debatach nt. rozwoju, a także zyskują nowe znaczenie – nie jako obszary słabsze, ale jako te mające duży wkład w rozwój gospodarczy. Obszary miejskie mają wpływ na obszary wiejskie, ale ta zależność jest obustronna”. Przedstawiciel KE wspomniał również o największych wyzwaniach i priorytetach obszarów wiejskich, nad którymi pracuje Komisja, takich jak starzejące się społeczeństwo, zatrudnienie, cyfryzacja i innowacje.

Anna Hadyńska reprezentująca Wielkopolskę przedstawiła mocne strony naszego regionu, który jest trzecim najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce. Wskazała również na duże zróżnicowanie regionu pod względem obszarów, a także pojawiające się problemy społeczne. Na terenie Wielkopolski podejmowanych jest wiele działań na obszarach wiejskich (tereny te zamieszkuje 45% populacji regionu) w celu zwalczania ubóstwa, wspierania edukacji oraz inwestowania w kapitał ludzki. Prelegentka przytoczyła dwa przykłady łączenia obszarów miejskich i wiejskich: budowa Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej, która otrzymała Komisja nagrodę European Broadband Award 2016 przyznaną przez Komisję Europejską (pisaliśmy o niej tu: http://www.wielkopolska.eu/aktualnosci/2693-wielkopolska-zdobyla-nagrode-komisji-europejskiej-w-konkursie-european-broadband-award-2016). Drugim projektem jest niedawno uruchomiona Poznańska Kolej Metropolitarna łącząca 9 samorządów lokalnych Wielkopolski w celu zapewnienie mieszkańcom lepszego połączenia komunikacyjnego na terenie regionu. Trasa rozciąga się na 60km w obrębie Poznania i w najbliższych latach ma być systematycznie powiększana.

Pozostali prelegenci również przedstawili działania swoich regionów na rzecz spójności terytorialnej. Anette Prilow, przedstawiciel Regionu Stołecznego Kopenhagi przybliżyła uczestnikom warsztatu transgraniczny projekt „Greater Copenhagen” łączący wschodnią Danię oraz południową Szwecję. W sumie 79 gmin zaangażowanych jest w przedsięwzięcie mające na celu promocję współpracy międzyregionalnej i wzrostu. Ola Yndeheim, reprezentant Malmö przedstawił działania na niewielkich obszarach podmiejskich, natomiast wyzwania związane z dużą metropolią przedstawiła Sonia Callau Berenguer z Barcelony. Region ten zamieszkuje 5 mln ludzi, wśród których 10% zajmuje tereny wiejskie. Rolnictwo jest bardzo zróżnicowane i ze względu na charakterystykę regionu, gospodarstwa rolne są niewielkie. Działaniem podjętym przez samorząd jest projekt „Barcelona Smart Rural”, który ma za zadanie rozwijać obszary wiejskie, chronić współpracę na poziomie lokalnym i wspierać małe gospodarstwa w sprawnym funkcjonowaniu na rynku producentów. Dyskusję moderował Vincent O'Connell, sekretarz generalny Europejskiej Platformy Regionów Podmiejskich PURPLE, której członkiem jest Wielkopolska.

3W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 przedstawicieli samorządów, instytucji europejskich i krajowych, a także uniwersytetów. Europejski Tydzień Regionów i Miast jest największym wydarzeniem skierowanym do samorządów europejskich, podczas którego w Brukseli odbywa się ok. 100 warsztatów, konferencji i seminariów. Wielkopolska była częścią Europejskiego Tygodnia już po raz dwunasty.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: