mt_ignore

Prąd drożeje w całej Europie

W ubiegłym miesiącu energia elektryczna na polskim rynku kosztowała aż o 41% więcej niż rok wcześniej. Tym samym odnotowaliśmy jeden...

więcej
Prąd drożeje w całej Europie

Programy pracy w Horyzoncie 2020 na lata 2018-2020. Sprawdź, na co zostanie przeznaczone 30 mld euro

Informujemy, że zostały opublikowane nowe programy pracy w programie Horyzont 2020 na lata 2018-2020. LINK Komisja Europejska w ubiegły piątek podała...

więcej
Programy pracy w Horyzoncie 2020 na lata 2018-2020. Sprawdź, na co zostanie przeznaczone 30 mld euro

Wyrzucanie jedzenia przyczynia się do katastrofy klimatycznej

Co roku w Polsce marnuje się aż 9 mln ton żywności. Taka ilość wystarczyłaby do nakarmienia wszystkich mieszkańców Warszawy przez...

więcej
Wyrzucanie jedzenia przyczynia się do katastrofy klimatycznej

Aktualności

Ponad 300 milionów euro z UE na infrastrukturę drogową w Polsce

rozwojKomisja Europejska poinformowała wczoraj (6 września), że do Polski trafi z unijnego budżetu 320 mln euro na budowę dróg ekspresowych. Dzięki temu wsparciu dofinansowana zostanie budowa kolejnych odcinków S5 i S17.

Dofinansowanie budowy fragmentu S5 między miejscowościami Nowe Marzy, Świecie i Bydgoszcz wyniesie 255 mln euro. Natomiast odcinek S17 między węzłami Zakręt i Lubelska (na trasie Warszawa-Garwolin) otrzyma dofinansowanie w wysokości 64,6 mln euro.

Corina Cretu: Te drogi ożywią gospodarkę regionu

“Te drogi, po ukończeniu, stworzą nowe możliwości gospodarcze zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorstw w Polsce, stymulując przemysł, turystykę i handel” – zapewniła unijna komisarz ds. polityki regionalnej Corina Cretu. Jej zdaniem dzięki ekspresowym drogom Polacy będą mogli czerpać korzyści wynikające z szybszego przemieszczania się i poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Pieniądze na te inwestycje pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (trasa S5) i Funduszu Spójności (trasa S17). Prace na obu odcinkach mają się zakończyć do 2020 roku.

Unijne fundusze na rozwój polskiej infrastruktury transportowej

W ramach obecnego budżetu wieloletniego (na lata 2014-2020) Unia zainwestowała już w S5 ponad 740 mln euro. Natomiast prace na S17 są częścią inwestycji wartej 480 milionów euro. Polska infrastruktura transportowa została rozbudowana w znacznej mierze właśnie dzięki  unijnym funduszom przyznanym naszemu krajowi.

Pożyczka z EBI dla Wałbrzycha

Natomiast dwa dni wcześniej (4 września) Europejski Bank Inwestycyjny przyznał Wałbrzychowi – w ramach tzw. planu Junckera – kredyt w wysokości ok. 14 mln euro (60 mln zł) na realizację programu inwestycyjnego na rewitalizację infrastruktury miejskiej tego miasta i poprawę efektywności energetycznej. To pierwsza transza udzielonego limitu kredytowego (do kwoty 28 mln euro, czyli 120 mln zł), który może zostać wykorzystany na to, by to pogórnicze miasto znów było atrakcyjnym miejscem do życia.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Jyrki Katainen odpowiedzialny za inwestycje i rozwój zwrócił uwagę, że dzięki tym pieniądzom mieszkańcy Wałbrzycha “w codziennym życiu odczują wymierne korzyści płynące z tego unijnego programu inwestycyjnego, w postaci lepszych dróg, zmodernizowanej przestrzeni publicznej, większej liczby lokali socjalnych oraz niższych kosztów energii związanych z użytkowaniem bardziej efektywnych energetycznie budynków”. Wiceszef KE zachęcał też inne miasta, by poszły za przykładem Wałbrzycha.

Natomiast wiceprezes EBI odpowiedzialny za Polskę i kraje objęte polityką spójności Vazil Hudák podkreślił, że “zagwarantowanie równego tempa rozwoju wszystkich dużych miast i regionów w Europie” jest jednym z podstawowych zadań tego banku. Zapewnił też, że EBI wspiera plany Wałbrzycha związane z ożywieniem najbardziej potrzebujących obszarów oraz odnową przestrzeni miejskich i infrastruktury społecznej. “Dzięki programom rewitalizacji inne miasta pogórnicze w Europie i Polsce zyskały drugie życie, a Wałbrzych może być kolejnym takim miastem” – dodał.

Autor: EurActiv.pl