Przejdź do treści

Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego w Brukseli

    EU20 WLKP LOGOTYP RGB KOLOR

Biuro Wielkopolski w Brukseli Wielkopolska BXL

krbJak ostrzega Komitet Regionów, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej może przynieść liczne problemy wielu regionom i miastom w Europie. Z tego względu prosi Komisję o uruchomienie specjalnych funduszy na stabilizację regionalną przed 29 marca 2019 r.

Komitet Regionów przeprowadził ostatnio badania nad tym jaki wpływ będzie miał brexit na sytuację poszczególnych miast i regionów w Unii. Okazało się, że jego negatywne skutki będą odczuwalne w wielu krajach, a w szczególności w Irlandii, Holandii, Belgii i Francji. „Wyjście Wielkiej Brytanii z UE w marcu przyszłego roku może przysporzyć wiele problemów lokalnym i regionalnym władzom w całej UE. Do tej pory nie zastanawialiśmy się za bardzo nad konsekwencjami brexitu w kontekście miast i regionów w Europie” – powiedział przewodniczący KR Karl-Heinz Lambertz. Jednocześnie Komitet nawołuje też do krajów członkowskich i instytucji unijnych, by okazały wsparcie dla władz lokalnych.

 Komitet Regionów obawia się cięć w funduszach spójności

Członkowie KR wierzą, że to polityka spójności pomoże państwom członkowskim w przezwyciężeniu negatywnych skutków brexitu. Jednak to, co ich niepokoi, to nowy projekt budżetu, w którym KE zakłada obcięcie funduszy właśnie na rozwój regionalny o 7 proc. „Czas być pragmatycznym – w negocjacjach i w budżecie UE po wyjściu Wielkiej Brytanii. Zamiast tego pojawiły się propozycje obcięcia naszego najważniejszego funduszu – na politykę spójności – dodatkowo jeszcze nie wiemy, czy fundusze socjalne, rolne i na rybołóstwo zostaną wykorzystane na łagodzenie skutków brexitu” – dodaje Lambertz.

Komitet Regionów bronił swojego przekonania, że „silna polityka spójności, łącznie z wzmocnionymi programami europejskiej współpracy terytorialnej tj. Interreg, jest dla władz lokalnych i regionalnych UE niezbędna w przezwyciężeniu skutków wyjścia Wielkiej Brytanii z UE”. W dalszej części nalega, by Komisja wzięła też pod uwagę, czy zmiany w finansowaniu innych wspólnych polityk, np. rybołówstwa i rolnej, nie mogłyby zostać wykorzystane jako narzędzia łagodzące skutki brexitu.

Wielka Brytania powinna zostać partnerem regionalnym?

Komitet Regionów zauważa także, że zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęca się kwestii przyszłych relacji władz lokalnych i regionalnych z Wielką Brytanią. Chce, by jeszcze przed brexitem powstał specjalny organ podlegający KR, który zajmowałby się relacjami między stronami podczas okresu przejściowego i po nim.

Komitetowi zależy, by Wielka Brytania pozostała partnerem we współpracy regionalnej z UE, szczególnie ze względu na Irlandię. Jak twierdzi Lambertz, „nie można dopuścić do stworzenia granicy w Irlandii i trzeba kontynuować realizowanie programów unijnych, takich jak EU Peace i Interreg, które pomogły w budowaniu pokojowych relacji w latach po porozumieniu wielkopiątkowym.”

Autor: EurActiv.pl