mt_ignore

Twój sukces może zainspirować innych!

Trwa kolejna edycja konkursu EDUinspirator, w którym możesz podzielić się swoim sukcesem i zostać EDUInspiratorem 2018. Jeśli byłeś uczestnikiem projektów edukacyjnych...

więcej
Twój sukces może zainspirować innych!

Schody do doskonałości

KE przedłuża inicjatywę „Schody do doskonałości”, dzięki której nadal będzie można zapewniać dostosowane wsparcie i specjalistyczną wiedzę regionom, które mają...

więcej
Schody do doskonałości

Pomoc dla Łodzi i Poznania z polityki spójności

Prawie 150 mln euro unijnych środków pomoże w modernizacji transportu publicznego i sieci kanalizacyjnej w Łodzi oraz Poznaniu. Stolica Wielkopolski...

więcej
Pomoc dla Łodzi i Poznania z polityki spójności

Aktualności

Koszty transgranicznych usług doręczania paczek w UE będą przejrzystsze

doreczeniaAby ułatwić konsumentom zakupy przez internet, Parlament Europejski chce poprawić przejrzystość cen transgranicznych usług doręczania paczek.

Dlaczego konieczne są działania UE?

Wysokie ceny przesyłek za usługi transgraniczne są jedną z głównych przeszkód dla osób kupujących online i dla sprzedawców internetowych. Stawki za paczki wysyłane z jednego kraju UE do drugiego mogą być nawet pięciokrotnie wyższe niż ceny krajowe. Poza tym występują znaczne różnice między kosztem wysyłki paczki do tego samego miejsca z różnych państw członkowskich. Na przykład wysłanie paczki o wadze 2 kg z Belgii do Włoch kosztowałoby 32,8 euro, podczas gdy przesłanie takiej samej paczki z Holandii do Włoch kosztowałoby 13 euro.

Jaki wpływ ma brak przejrzystości cen?

Brak przejrzystości cen może stanowić zachętę dla operatorów pocztowych, by pobierać wysokie opłaty bez wyraźnego związku z rzeczywistymi kosztami. To z kolei może powstrzymywać małe przedsiębiorstwa internetowe przed rozszerzeniem działalności na inne państwa Unii Europejskiej.

Brak przejrzystości utrudnia także konsumentom podejmowanie świadomych decyzji. Wysokie koszty dostawy mogą zniechęcać do zakupu towarów w innym kraju UE i stanowić barierę finansową w przypadku, gdy chodzi o przesłanie paczki do rodziny czy znajomych w innych państwie UE.

W Parlamencie Europejskim

We wtorek, 13 marca, Parlament Europejski zagłosuje nad rozporządzeniem, które ma sprawić, że rynek transgranicznych dostaw paczek stanie się bardziej przejrzysty i konkurencyjny, a przeszkody, na jakie napotykają konsumenci i sklepy internetowe, kupując produkty online w UE, będą mniejsze.

Powyższe zasady - wraz z zakazem geoblokowania - mają wzmocnić prawa konsumentów online.

Transgraniczne usługi doręczania paczek

  • Konsumenci i małe przedsiębiorstwa będą mieli możliwość sprawdzenia listy cen i wyszukania najlepszych ofert na specjalnej stronie internetowej.
  • Przedsiębiorstwa świadczące usługi kurierskie będą musiały dostarczać klientom jasnych informacji na temat cen i warunków dostawy.
  • Krajowe władze regulacyjne będą zbierać dane od firm świadczących usługi doręczania paczek w celu monitorowania rynku i oceny nieuzasadnionych wysokich taryf.

Następne kroki

Posłowie zagwarantowali w trakcie negocjacji z państwami członkowskimi, że po wejściu w życie nowych przepisów Komisja Europejska oceni dokonane postępy i zdecyduje, czy konieczne są dalsze działania.

Więcej informacji

Autor: Parlament Europejski