Facebook, Twitter oraz Google+ będą lepiej chronić europejskich konsumentów

Firmy odpowiedzialne za media społecznościowe muszą się bardziej postarać, aby spełnić wymagania dotyczące przestrzegania unijnego prawa konsumenckiego przedstawione w marcu...

więcej
Facebook, Twitter oraz Google+ będą lepiej chronić europejskich konsumentów

Skuteczna Europa: Komisja przedstawia pomysły na bardziej skuteczną Unię Europejską

W związku ze zbliżającym się nieformalnym posiedzeniem przywódców zaplanowanym na 23 lutego 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła dziś szereg praktycznych...

więcej
Skuteczna Europa: Komisja przedstawia pomysły na bardziej skuteczną Unię Europejską

Długoterminowy budżet UE po 2020 r. – Komisja Europejska przedstawia możliwe warianty i ich konsekwencje

Dziś, przed nieformalnym spotkaniem przywódców UE, które ma się odbyć 23 lutego 2018 r., Komisja Europejska przedstawia różne warianty nowego,...

więcej
Długoterminowy budżet UE po 2020 r. – Komisja Europejska przedstawia możliwe warianty i ich konsekwencje

Aktualności

Cele zrównoważonego rozwoju przedmiotem debaty z udziałem Wielkopolski w Brukseli

17 20 DSC08966We wtorek 10 października w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w siedzibie Biura Wielkopolski w Brukseli odbyła się debata Europejskie miasta wdrażają światowe programy”. Dobre praktyki z Wielkopolski w tym zakresie zostały przedstawione na przykładzie Miasta Poznania.  Uczestnicy tej międzynarodowej dyskusji mieli okazję wysłuchać również jakie doświadczenie w zakresie wdrażania światowych programów w tym realizacji celów zrównoważonego rozwoju posiadają europejskie samorządy z Hiszpanii, Niemiec, Danii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

1710DSC08975Wielkopolska od 11 lat aktywnie angażuje się w Europejski Tydzień Regionów i Miast współpracując z wieloma europejskimi partnerami. W tym roku wspólnie z Barceloną, Hanowerem, Liverpoolem, Malmo i Kopenhagą, Biuro Wielkopolski w Brukseli przygotowało debatę poświęconą wyzwaniom przed jakimi stoją regiony i miasta w kontekście realizowania światowych agend. W jej trakcie politycy i praktycy reprezentujący partnerów debaty przedstawili swoje doświadczenia, dobre praktyki oraz przeszkody na jakie często napotykają w tym obszarze. Wielkopolskę w dyskusji reprezentowała Iwona Matuszczak-Szulc, Dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta w Urzędzie Miasta Poznania.

W Poznaniu cele zrównoważonego rozwoju - tj. ochrona środowiska, zmiany demograficzne, innowacje technologiczne i społeczne, otwartość społeczeństwa na zmiany, równy dostęp do infrastruktury i usług oraz współpraca i dialog społeczny - zostały uznane za kluczowe w rozwoju i dlatego znalazły się w „Strategii Rozwoju Miasta Poznania do 2030 r.” i są realizowane w jej ramach. Dyrektor Matuszczak-Szulc podkreśliła m.in. jak ważne jest w ramach wdrażania celów zrównoważonego rozwoju wykorzystanie istniejącego w mieście potencjału młodych, wykształconych ludzi, a także dobrze funkcjonującego otoczenia biznesu. Miasto Poznań stwarza wiele możliwości rozwoju środowiska biznesowego. Poznań jako pierwszy w Polsce stworzył wolną przestrzeń przeznaczoną do współpracy, która służy jako miejsce rozwoju start-upów i nawiązywania kontaktów między lokalnymi przedsiębiorcami.

W dyskusji udział wziął również przedstawiciel Komisji Europejskiej, który zaznaczył, że odpowiedzią Europy na Agendę po 2030 roku jest z jednej strony dążenie do włączenia celów zrównoważonego rozwoju do podstawowych polityk UE oraz priorytetów Komisji Europejskiej, a z drugiej rozpoczęcie działań nad wizją po 2020 roku oraz reorganizacją budżetu w celu osiągnięcia długoterminowych założeń. Natomiast dyrektor brukselskiego Przedstawicielstwa Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Rozwoju Przemysłowego (UNIDO) podkreślił, że dla skutecznego wdrażania światowych programów, ogromne znaczenie ma to, aby były one uwzględniane w programach lokalnych. Przedstawiciele pozostałych samorządów wskazywali na realizowane projekty, które przyczyniają się do wdrażania celów zrównoważonego rozwoju np. projekt „zielone ścieżki” prowadzony w Barcelonie, który ma na celu budowę ścieżek przeznaczonych dla pieszych i rowerzystów, czy projekt dotyczący zarządzania odpadami i recyklingu realizowany w Kopenhadze.

Europejski Tydzień Regionów i Miast to największe wydarzenie poświęcone samorządom, które od 15 lat odbywa się w Brukseli w pierwszym tygodniu października.  Hasłem tegorocznej edycji są „Regiony i miasta na rzecz lepszej przyszłości”. W jej ramach zorganizowano 130 warsztatów, konferencji, debat oraz seminariów, w których udział wzięło ponad 4 tysiące polityków i ekspertów z regionów i miast, przedstawicieli świata nauki, instytucji unijnych oraz biznesu. Europejski Tydzień jest wspólną inicjatywą Komisji Europejskiej, Europejskiego Komitet Regionów oraz europejskich regionów i miast.

 

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli

Zdjęcia: Artur Boiński