Europejski konkurs na najlepsze projekty dot. szerokopasmowego internetu otwarty

Komisja Europejska zaprasza do składania wniosków o European Broadband Awards 2017. Jest to europejska nagroda przyznawana jednostkom publicznym i prywatnym...

więcej
Europejski konkurs na najlepsze projekty dot. szerokopasmowego internetu otwarty

Oceń unijny program dla przedsiębiorstw COSME

Komisja Europejska zaprasza do udziału w otwartych konsultacjach społecznych dotyczących programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw...

więcej
Oceń unijny program dla przedsiębiorstw COSME

Studencka audycja radiowa z Polski zdobywcą Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego!

W tym roku Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego trafiła do twórców studenckiej audycji radiowej z Polski pt. „Erasmus...

więcej
Studencka audycja radiowa z Polski zdobywcą Europejskiej Nagrody dla Młodzieży im. Karola Wielkiego!

Aktualności

Brexit: Co z miejscami po brytyjskich europosłach?

16582050707 cd6b4be5c4 zWraz z Brexitem, skład Parlamentu Europejskiego skurczy się o 73 członków. Europosłowie zastanawiają się, jak rozdysponować powstałe wakaty. Jednym z pomysłów jest stworzenie „listy paneuropejskiej”.

Za dwa lata Brexit stanie się rzeczywistością. Wtedy też mury Parlamentu Europejskiego opuści 73 eurodeputowanych reprezentujących obywateli Wlk. Brytanii. Parlament Europejski już teraz poddał pod dyskusję kwestię pustych miejsc po brytyjskich przedstawicielach – europosłowie debatowali na ten temat 11 kwietnia.

Lista paneuropejska

Najbardziej popularną propozycją eurodeputowanych jest prosty rozdział powstałych „wakatów” między wszystkie państwa członkowskie. Z kolei największe emocje wzbudziła idea tzw. „listy paneuropejskiej”, czyli jednej listy wyborczej, na której znaleźliby się przedstawiciele wszystkich krajów Unii, na których głos będzie mógł oddać każdy obywatel któregokolwiek państwa członkowskiego UE. Koncepcja miałaby zostać zrealizowana przy okazji wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 r.

Jednym ze zwolenników listy paneuropejskiej jest Gianni Pittella, przewodniczący Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów (S&D). Podczas wtorkowej debaty włoski eurodeputowany wyrażał się z sympatią o projekcie listy, stwierdzając, że „będzie ona krokiem do przodu w procesie integracji oraz powstawania europejskiej przestrzeni demokratycznej.”

Bardziej sceptyczne podejście do tej propozycji wyrażali przedstawiciele frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL). Między innymi Paulo Rangel z portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej stwierdził, że takiego typu pomysł może wytworzyć jeszcze więcej „eurokracji” i to w czasach, kiedy nastroje nie są zbyt prounijne.

Idea listy paneuropejskiej w wyborach do PE nie jest jednak pomysłem nowym O utworzenie takiej listy wielokrotnie postulował na forum PE były premier Belgii Guy Verhofstadt (ALDE).

>> Więcej o pomyśle listy paneuropejskiej w wyborach do PE w opinii Giorgio Clarotti’ego dla EurActiv.com

Brytyjscy eurodeputowani dzisiaj

W ostatnich wyborach do PE w 2014 r. najwięcej mandatów w Wielkiej Brytanii (24) zdobyła Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP należący do grupy Europy Wolności i Demokracji Bezpośredniej), pokonując Partię Pracy (S&D) i Partię Konserwatywną (EKR).

Autor: euractiv.pl