Młodzi politycy z wyborów (Young Elected Politicians) – aplikuj do programu w 2020 r.

W tym roku Europejski Komitet Regionów ponownie ogłasza swoje doroczne zaproszenie do udziału w programie YEP, którego celem jest wyłonienie...

więcej
Młodzi politycy z wyborów (Young Elected Politicians) – aplikuj do programu w 2020 r.

Szef Facebooka rozmawia z Brukselą o fake newsach i mowie nienawiści

Mark Zuckerberg zjawił się w Brukseli na spotkaniu z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Rozmowy dotyczyły walki z rozpowszechnianiem w internecie fake...

więcej
Szef Facebooka rozmawia z Brukselą o fake newsach i mowie nienawiści

Komisarz ds. rolnictwa J. Wojciechowski: Rolnictwo musi być bardziej ekologiczne

Unijne rolnictwo czekają zmiany. O szczegółach opowiadał w środę w Parlamencie Europejskim unijny komisarz Janusz Wojciechowski. Nowa Wspólna Polityka Rolna...

więcej
Komisarz ds. rolnictwa J. Wojciechowski: Rolnictwo musi być bardziej ekologiczne

Aktualności

Wielkopolskie NGO w Brukseli na „NGO Day”

P1020446Przedstawiciele organizacji pozarządowych z Wielkopolski wzięli udział w poniedziałek (30 maja) w Brukseli w „NGO Day”, wydarzeniu zorganizowanym przez Biuro Informacyjne Województwa Wielkopolskiego (BIWW) w Brukseli we współpracy z wielkopolską Fundacją Kształcenia Ustawicznego PERITIA. Jego celem było zaprezentowanie inicjatyw unijnych skierowanych do trzeciego sektora oraz możliwości pozyskiwania dodatkowego finansowania z programów UE. Uczestnicy „NGO Day” mieli okazję spotkać się z przedstawicielami instytucji unijnych, regionu partnerskiego Wielkopolski - Hesji oraz pracownikami organizacji pozarządowych działających w Brukseli.

 

W trakcie wydarzenia uczestnicy dyskutowali nad tym jak programy unijne typu „Europa dla P1020479Obywateli” oraz „Erasmus +” mogą wspierać działalność trzeciego sektora. Dowiedzieli się również jakie warunki muszą spełniać wnioskodawcy, aby uzyskać dofinansowanie unijne z tych programów oraz jakiego rodzaju projekty mają największe szanse na pozyskanie unijnych środków. W swojej prezentacji dyrektor BIWW Izabela Gorczyca podkreśliła, że jednym z głównych zadań Biura jest wspieranie partnerów z Wielkopolski w aplikowaniu o unijne dotacje na tzw. projekty „miękkie”. Odbywa się to poprzez przekazywanie informacji o aktualnych naborach wniosków, wyszukiwanie odpowiednich projektów lub partnerów do konsorcjów projektowych, a także reprezentowanie organizacji z Wielkopolski podczas spotkań w Brukseli.  
 
P1020488Kolejnym ważnym tematem omówionym w trakcie warsztatów była Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIO). Jest to narzędzie, które umożliwia Europejczykom bezpośredni udział w kształtowaniu polityk i prawodawstwa unijnego. Milion obywateli UE z co najmniej jednej czwartej państw członkowskich może wezwać Komisję Europejską do podjęcia działań w obszarze leżącym w kompetencjach unijnych, takich jak np. ochrona środowiska czy transport. Jest to stosunkowo nowa procedura unijna, której zastosowanie jest obecnie szeroko komentowane na forum europejskim w celu dostosowania go do potrzeb obywateli UE. Praktyczne aspekty zastosowania EIO, uczestnicy „NGO Day” mogli poznać na przykładzie inicjatywy „Stop Wiwisekcji”, która była tematem kolejnej prezentacji. „Stop Wiwisekcji” dotyczyła zmiany modelu wykorzystywania zwierząt do badań medycznych i objęła swoim zasięgiem kilka państw europejskich - między innymi Polskę.

Przedstawiciele wielkopolskich NGO zapoznali się także z charakterystyką funkcjonowania trzeciego sektora w niemieckim landzie Hesja. Na zakończenie spotkania uczestnicy przedstawili informacje na temat reprezentowanych przez siebie organizacji pozarządowych, tego jak funkcjonują, jakie są ich główne cele i zadania, a także podzielili się pomysłami co do możliwych przyszłych projektów.

Przedstawiciele organizacji społeczeństwa obywatelskiego przyjechali do Brukseli na zaproszenie Krystyny Łybackiej, wielkopolskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego.

Autor: Biuro Wielkopolski w Brukseli
Zdjęcia: Biuro Wielkopolski w Brukseli